Fanoušek znárodňování. Corbyn je nečekaně favoritem britské Labour Party

Kontroverzní, netuctový, revoluční. Přívlastků a nálepek si levicový britský politik Jeremy Corbyn vysloužil v posledních týdnech dost a dost. Aby taky ne, vždyť je tenhle samorost podle průzkumů naprosto nečekaným favoritem hlasování o nového předsedu Labour Party.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeremy Corbyn | Foto: Jiří Hošek

Do začátku mítinku Jeremyho Corbyna v centru Edinburghu zbývá víc než hodina. A už je tady pořádně živo. Nejsou tu jen příznivci a odpůrci Jeremyho Corbyna v rámci Labour Party, ale jsou tady třeba také aktivisté hnutí, které vyzývá k bojkotu Izraele. To je právě jedno z kontroverzních témat, s nimiž je Jeremy Corbyn spojován.

„Jeremyho role spočívá v tom, že patří k těm lidem na světě, kterým není lhostejný osud obyvatel Gazy. Ukazuje svou solidaritu a skutečnost, že existuje nenásilný způsob řešení izraelsko-palestinského problému. Očekával bych od Jeremyho, že pokud by se stal premiérem, tak se zasadí o přerušení diplomatických vztahů s Izraelem, dokud ten nezačne dodržovat mezinárodní právo," říká aktivista kampaně Boycott Israel Frank Thomas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kde se vzala obliba Jeremyho Corbyna napříč voličskou základnou skomírající strany? Odpovědi hledal zpravodaj Jiří Hošek

Jeremy Corbyn bývá spojován s pojmem socialismus a socialista. Z českého pohledu by se dalo usoudit, že to je spíš kompromitující slovo nebo pojem, ale je to něco, co Corbyna definuje. A nezdá se, že by to jeho potenciálním voličům vadilo.

„My jsme marxistická skupina, takže máme s Jeremym Corbynem některé zásadní názorové rozpory, ale souhlasíme s jeho tažením proti úsporným opatřením nebo poplatkům ve školství. Jeremy je taky proti členství v NATO, takže je nám ze všech kandidátů jasně nejbližší,“ přiznává Evelyn McDonaldová, která kolemjdoucím rozdává letáky s názvem 'Proč je Corbyn noční můrou Tonyho Blaira'.

„Máme za sebou dekádu vlády New Labour, která se nám snažila vsugerovat, že dělnická třída v Británii vymřela podobně jako dinosauři. Ale to není pravda a Jeremy Corbyn se právě pracující snaží oslovit. Nabízí jim budoucnost a tahle nabídka tady nějakou dobu chyběla,“ dodává McDonaldová.

Evelyn McDonaldová, která kolemjdoucím rozdává letáky s názvem 'Proč je Corbyn noční můrou Tonyho Blaira' | Foto: Jiří Hošek

Jako nástup celebrity

Příchod šedovlasého politika do sálu konferenčního centra připomíná nástup celebrity, což je ale přesně poloha, kterou Jeremy Corbyn nesnáší a odmítá. Nejde si nevšimnout vysokého procenta studentů v publiku. Právě mladé příznivce levice Corbynova vize nového způsobu dělání politiky až magicky přitahuje.

„Líbí se mi, že je to ryzí, opravdový člověk. To mě oslovuje, stejně jako jeho zápal pro věc, který u politiků moc nevidíte,“ říká mladík Harry, který si zaplatil takzvané studentské členství v Labour Party, aby mohl Corbynovi v korespondenčním hlasování pomoct do čela strany.

Jeremy Corbyn mluví spatra a mluví dobře. Každou chvíli přeruší jeho dvacetiminutový proslov bouřlivý potlesk.

„Potřebujeme znárodnit banky a pojišťovny, které ničí naši ekonomiku. Jejich manažeři za to ještě dostávají milionové bonusy. Železnice nebo společnost British Gas jsou teď v soukromých rukou a jejich služby jsou dražší a horší, než když byly součástí státního sektoru,“ vypráví důchodce Dennis McCluskey.

Je mu sympatické, že Jeremy Corbyn vrátil do hry téma zrušeného článku 4 stanov Labour Party, kde byla řeč o „společném vlastnictví výrobních prostředků“.

Jeremy Corbyn netvrdí, že věci musejí být přesně tak, jak je vidí. Ale chce, aby se začalo mluvit i o tabuizovaných tématech, jako je budoucnost nukleárního arzenálu nebo právě zestátnění některých podniků. I tím se výrazně liší od svých rivalů a úspěšně láká lidi pod svůj prapor.

Jeremy Corbyn | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme