Farář v Sieře Leoně nalezl jeden z největších diamantů v historii, váží 709 karátů

Na severovýchodě Sierry Leone místní farář objevil jeden z dvaceti největších surových diamantů na světě. Drahokam, který váží 709 karátů, byl z bezpečnostních důvodů prozatím uložen do trezoru sierraleonské centrální banky, informoval zpravodajský server BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z největších surových diamantů našel kněz v Sierra Leone

Jeden z největších surových diamantů našel kněz v Sierra Leone | Zdroj: Reuters

Diamant si potěžkal i prezident Sierry Leone Ernest Bai Koroma. Vláda teď podle něj přichystá aukci a prodej se bude řídit zákonnými pravidly. Podle BBC přesto panují obavy, jestli z nálezu něco budou mít místní.

Jde o největší diamant, jaký byl v této oblasti nalezen od roku 1972, kdy se našel kámen o hmotnosti 969 karátů. Později dostal název Hvězda Sierry Leone. Cena nově nalezeného diamantu zatím odhadnuta nebyla.

Sierrou Leone v letech 1991 až 2002 zmítala krvavá občanská válka, při níž přišlo o život na 75 000 lidí. Válčilo se především o kontrolu nad obchodem s diamanty. Teprve v roce 2004 se podařilo dosáhnout dohody o odzbrojení zhruba 70 000 povstaleckých bojovníků, mezi nimiž bylo i téměř 7000 dětí.

Nejdražším vydraženým drahokamem na světě je modrý diamant s názvem Oppenheimer Blue, který byl prodán loni za více než 56,8 milionu švýcarských franků (1,4 miliardy Kč). Vůbec největším nalezeným diamantem světa byl Cullinan, který měl 3106 karátů. Jeden karát je 0,2 gramu, diamant tedy vážil 621,2 gramu. Při zpracování byl rozřezán na devět menších diamantů.

ČTK, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme