Kolumbijští vojáci se přiznali k vraždám 247 civilistů, které označili za povstalce. Do vězení nepůjdou

Dvě desítky kolumbijských vojáků včetně bývalých důstojníků se přiznaly, že během ozbrojeného konfliktu vládních jednotek a levicové gerily FARC se před lety podílely na 247 vraždách civilistů, které pak vydávaly za povstalce. Informovala o tom v pátek agentura EFE. Jelikož se k činům přiznali, nehrozí jim tresty odnětí svobody, ale jen tresty alternativní.

Bogotá Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijští vojáci nesoucí tělo povstalce Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) zabitého v boji

Kolumbijští vojáci nesoucí tělo povstalce Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) zabitého v boji | Foto: Jose Miguel Gomez | Zdroj: Reuters

Před zvláštním tribunálem, který vyšetřuje zločiny z půlstoletého konfliktu ukončeného v roce 2016 mírovou dohodou, bylo kvůli těmto činům zatím obžalováno 26 lidí, většinou vojáků. Vyšetřovatelé tyto činy označují jako falešně pozitivní případy s odkazem na falešné označování civilistů za povstalce.

Afghánistánu hrozí humanitární katastrofa, říká Čech z Lékařů bez hranic. Nemocnice řeší hlavně podvýživu

Číst článek

Z 26 obžalovaných se jich přiznalo 22, včetně bývalého generála Paulina Coronada, který je tak nejvyšším důstojníkem, jenž se k těmto činům přiznal. Těm, kdo se nepřiznali, hrozí až 20 let vězení.

Coronado před tribunálem zvaným Zvláštní jurisdikce pro mír (JEP) vyjádřil lítost nad „velkou bolestí, kterou těmito ohavnými činy“ způsobili vojáci nevinným lidem. Podle tribunálu byly takto zabity tisíce zejména mladých mužů, většina za vlády prezidenta Álvara Uribeho (2002 až 2010), který prosazoval tvrdý postup vůči gerile a který kritizuje i mírovou dohodu, kterou s FARC uzavřel jeho nástupce Juan Manuel Santos.

Podle posledních údajů JEP zabili vládní vojáci jen mezi lety 2002 a 2008 na 6400 civilistů, které pak vydávali za povstalce zabité v boji. Důvodem těchto činů podle místních médií mohla být i snaha o lepší „výsledky“ v boji, oceňované pak povýšením či vyznamenáním. „Tyto činy by se nestaly bez podněcování a tlaku, který na své podřízené vyvíjelo vedení armády, aby ‚měli výsledky‘,“ řekla letos v červenci při čtení obžaloby soudkyně Catalina Díazová.

Alternativní tresty

Ti, kteří přiznají zodpovědnost, a pomohou tak dále objasnit tyto činy, dostanou alternativní tresty, například se budou smět zdržovat jen v určitém místě a budou muset pracovat pro občanskou společnost či na odškodnění pozůstalých. Podle agentury EFE mohou třeba stavět školy, silnice či se podílet na ekologických projektech.

Jedním z těch, kdo se v kauze falešně pozitivních případů nepřiznal, je i plukovník Publio Hernán Mejía, který se chystá ucházet o kandidaturu pro prezidentské volby v roce 2022. Mejía tvrdí, že v jeho jednotce se nikdy takové činy nestaly. Nicméně médiím také řekl, že „válku vedou lidé a lidé dělají chyby“.

JEP vyšetřuje zločiny příslušníků vládních jednotek za války s FARC, ale i únosy, vraždy a mučení, jichž se dopouštěli členové organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Většina povstalců z FARC na základě mírové dohody v roce 2017 složila zbraně, někteří ale v roce 2019 oznámili, že chtějí obnovit ozbrojený boj proti vládě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme