Farmář z izraelské osady: Označování zboží poškodí hlavně Palestince

Směrnice Evropské komise k označování výrobků z izraelských osad na palestinských územích narušily izraelsko-evropské vztahy. Na produktech nemá být uveden Izrael jako země původu, mezinárodní společenství totiž nepovažuje území okupovaná od roku 1967 za součást židovského státu. Sami izraelští osadníci evropský krok považují za bojkot, který paradoxně postihne hlavně Palestince.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bio okurky vyváží farmář Inon Rosenblum hlavně do zemí Evropské unie

Bio okurky vyváží farmář Inon Rosenblum hlavně do zemí Evropské unie | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Inon Rosenblum rozhrne plachtu obrovského fóliovníku, protáhne se dovnitř a vyndá z přepravky okurku. Fóliovník je jich plný.

„Pěstuji tady bio zeleninu, hrozny, datle a bylinky, hlavně bazalku a mátu,“ vysvětluje.

Inon je židovský farmář, který polovinu své produkce vyváží do zemí Evropské unie.

Nařízení o označování výrobků z osad se ho dotýká, jeho farma totiž leží nedaleko Jericha, na dohled od řeky Jordánu. Tedy v oblasti, kterou mezinárodní společenství považuje za okupovaná palestinská území.

„Toto je Násir, můj hlavní pracovník,“ představuje Inon svého palestinského zaměstnance. „Já arabsky umím. Stejně tak mluví moji arabští pracovníci naopak hebrejsky, tedy alespoň někteří. Zaměstnávám tu jen Palestince. Pracujeme tu společně, a jak vidíte, žádnou zbraň kvůli tomu s sebou nosit nemusím,“ naráží Inon na předsudky izraelské společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se na opatření Evropské komise dívají izraelští osadníci, zjišťoval přímo na místě zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Směrnice Evropské komise jsou podle něj pokrytecké už proto, že mohou připravit o práci právě tyto Palestince.

„Zaměstnávám 30 pracovníků. A tady v oblasti údolí Jordánu pracuje v izraelských mošavech a kibucech celkem 5000 Palestinců,“ vypočítává Inon, zatímco z auta ukazuje své rozlehlé hospodářství.

„Řekněme, že bojkot Evropské unie uspěje a náš byznys se zastaví. Dobře, my přijdeme o práci. Ale přijdou o ni i palestinští dělníci. A co bude pak dělat těch 5000 rodin?“ ptá se Inon.

Evropskou směrnici tedy chápe jako bojkot. Namísto „Vyrobeno v Izraeli“ by měl nově na výrobky psát „Vyrobeno v izraelské osadě na Západním břehu“.

"Začínali jsme od nuly"

„Toto označení má zákazníka upozornit, že představujeme nějaké nebezpečí a že od nás to zboží nemá kupovat. Jestli nás to skutečně poškodí, to nevím. Zatím to žádná evropská země neuvedla v praxi,“ uvažuje.

Inon si nepřipouští, že by jeho farma neležela v Izraeli, ale na palestinských územích. Pozemky má pronajaté od vlády, tedy té izraelské.

Farmy izraelských majitelů leží v oblasti, kterou mezinárodní společenství považuje za okupovaná palestinská území | Foto: Štěpán Macháček

„My jsme sionisté a já věřím, že toto je moje židovská země. Začali jsme tu se ženou v 80. letech úplně od nuly, bydleli jsme v malém karavanu. A když se teď podívám kolem sebe, řekl bych, že jsme tu z té pouště něco vykřesali,“ upozorňuje.

Farmář Inon Rosenblum říká, že pokud by vznikl palestinský stát a izraelská vláda mu nařídila odejít, pro mír to udělá. Lepší je ale podle něj žít společně.

„Když budou Izraelci a Palestinci spolupracovat, můžeme vybudovat velmi dobré hospodářství pro obě strany.“

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme