Indičtí farmáři jako oběti změn klimatu. Sebevraždy zemědělců připravují o budoucnost i jejich děti

Sebevraždy farmářů, kteří se kvůli suchu dostávají do potíží a nezvládají platit dluhy, se v Indii stávají stále závažnějším problémem. Přesná čísla zemědělců, kteří si ročně sáhnou na život, se vláda v Dillí v posledních letech snaží tajit. Jen v roce 2016 se ale počet těchto sebevražd vyšplhal k víc než 11 tisícům. Úmrtí rodičů odnášejí hlavně děti, které se tak musí vzdát vzdělání i snů o lepší budoucnosti.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebevraždy farmářů, kteří se kvůli suchu dostávají do potíží a nezvládají platit dluhy, se v Indii stávají stále závažnějším problémem.

Sebevraždy farmářů, kteří se kvůli suchu dostávají do potíží a nezvládají platit dluhy, se v Indii stávají stále závažnějším problémem. | Zdroj: Reuters

Renu Wankhadeová od rodičů celé dětství slýchávala, že vzdělání je jediný způsob, jak v agrární zemi, jako je Indie, získat šanci na lepší budoucnost. Dnes 19letá studentka ze západní Indie o naděje, že díky škole může posunout svůj život dál, postupně přichází.

Jedenáct tisíc vědců vyhlásilo klimatickou krizi. Planetě podle nich hrozí ‚nepopsatelné utrpení‘

Číst článek

V červnu 2016 spáchal její otec sebevraždu. K tragickému rozhodnutí ho dohnaly roky velmi špatných sklizní, kdy byl nucen si půjčovat peníze. Dluh ve výši 650 eur ale nebyl schopen splácet. Stejně jako tisíce dalších farmářů v Indii se proto rozhodl vypít smrtelný koktejl pesticidů.

Právě konzumace jedovatých pesticidů patří vedle oběšení mezi nejčastější způsoby, jaké indičtí zemědělci volí pro dobrovolné ukončení života. Tragické osudy farmářských rodin ve druhé nejlidnatější zemi světa popisuje německá televize Deutsche Welle.

Dopad klimatických změn?

Téměř tři roky se Renu snažila držet rady svého otce a pokračovat ve studiu. Letos se ale rozhodla bakalářský program ukončit. Roční náklady ve výši 45 eur, které kromě školného zahrnovaly také dopravu, totiž nedokázala pokrýt.

Sever Indie třetí den sužují záplavy, vyžádaly si 113 obětí. Lidem ve městě Patna sahá voda až do pasu

Číst článek

„Vždycky jsem chtěla studovat. Ale teď je to otázka přežití. Moje matka potřebovala, abych pracovala na farmě a vydělala dost peněz na jídlo,“ popisuje pro německou televizi mladá studentka ze západoindického státu Maháráštra, kde je ale její příběh jen jedním z mnoha.

Vláda premiéra Naréndry Módího se sice čím dál intenzivněji snaží, aby se informace o přesných počtech sebevražd farmářů nedostaly na veřejnost, z vládních dat zaslaných dolní komoře parlamentu v roce 2018 ale vyplývá, že jen v roce 2016 spáchalo sebevraždu celkem 11 370 indických zemědělců.

Studie Kalifornské univerzity publikovaná v roce 2017 přitom obrovský počet sebevražd indických farmářů přímo spojuje s klimatickými změnami. Země, kde je více než polovina populace závislá na zemědělském sektoru, je totiž na projevy těchto změn obzvlášť citlivá – a nejde jen o obrovská sucha, ale i prudké deště.

Za posledních 30 let tak klimatické změny přivedly k sebevraždě asi 60 tisíc farmářů, píšou ve studii kalifornští vědci.

Oběťmi jsou hlavně děti

Tragické statistiky, které nejčastější povolání v Indii v posledních letech doprovázejí, přitom mají vážný dopad zejména na děti – na jejich vzdělání a budoucnost. Čísla totiž ukazují, že 63 procent ze 40 milionů pracujících nezletilých najdeme právě v zemědělském sektoru.

„Dětská práce se za těchto okolností stává nutností. Pokud rodiny chtějí přežít, musí poslat děti pracovat,“ říká Rahul Bais, spoluzakladatel neziskové organizace Swarajya Mitra, která pomáhá ženám a dětem pracujícím v zemědělství.

Agrární krize tak přerůstá ve znepokojivý socioekonomický problém. Chudoba a narůstající dluhy způsobené zemědělskými ztrátami nutí mladé lidi, aby vzdali šance na vzdělání. Tím se ale jejich šance dostat se z chudých poměrů vytrácí. Problémy farmářských rodin se proto točí v začarovaném kruhu.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme