Farmáři mají v Lucemburku protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka

Zemědělci z mnoha států Evropské unie chtějí dnes zablokovat provoz v hlavním městě Lucemburska. Budou protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka. Farmáři se sjíždějí do Lucemburku, protože tam dnes jednají ministři zemědělství evropské sedmadvacítky. Chtějí protestovat průvodem traktorů z centra Lucemburku ke kongresovému centru Unie na předměstí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mléko

Mléko | Foto: prokaji.estranky.cz

Evropští farmáři přicházejí znovu s požadavkem na zvýšení výkupních cen mléka. Tentokrát budou protestovat před budovou, kde jednají ministři zemědělství Unie v Lucemburku. Vyšších cen se má podle farmářů dosáhnout snížením mléčných kvót nejméně o 5 %.

Podle Evropské komise se ale kvóty ani zdaleka nenaplňují a jejich snížení nic nepřinese. Od roku 2015 se mají zrušit úplně. Komise také rozhodla prodloužit intervenční nákupy másla a mléčného prášku i po mezním termínu v srpnu. Protestovat se do Lucemburku vydávají i čeští zemědělci. Podle zástupců Zemědělského svazu přijede asi 200 lidí s transparenty.

K celoevropské demonstraci se připojí také čeští zemědělci

Už včera odjely do Lucemburku čtyři autobusy českých farmářů. Jak říká prezident Agrární komory ČR Jan Veleba mezi požadavky protestujících zemědělců patří snížení mléčných kvót nebo zavedení minimální výkupní ceny mléka. V současné době dostávají evropští chovatelé za litr mléka až o 30 % méně než jsou náklady na výrobu.

"My bychom chtěli, aby Evropská komise tak, jako pomáhá ostatním oborům, pomohla tomuto sektoru. Těch možností je několik. Například udělat určitou minimální cenu, když nám dávají kvóty. Například tu kvótu nějakým přechodným způsobem snížit - řekněme na rok produkci mléka - aby se nevyráběly přebytky. Anebo více intervenovat a pomoci vývozu z Evropské unie směrem ven," uvedl Veleba.

O tématu dnes budou jednat například i radní na Liberecku. Tamní zemědělci totiž kvůli současné situaci přijdou ročně až o 140 miliónů korun, a více než 5000 lidem hrozí ztráta pracovního místa. Někteří chovatelé jsou teď nuceni snižovat stavy hovězího skotu a Regionální agrární rada Libereckého kraje kvůli tomu bije na poplach.

Podle předsedy rady Roberta Erlebacha může tlak obchodních řetězců na další snižování cen způsobit, že mnoho farmářů nechá hospodaření a rozšíří řady nezaměstnaných. Následovat bude smutný scénář - mléko se bude čím dál víc dovážet ze zemí, kde jsou na jeho výrobu větší státní dotace. A to, že bude pastviny spásat méně skotu a na polích se bude pěstovat méně pícnin a obilovin, ovlivní negativně vzhled krajiny.

Přečtěte si také:
V Bruselu protestovali zemědělci kvůli mléku
Čeští agrárníci chystají protesty kvůli nízkým výkupním cenám mléka
Zemědělci z nových zemí EU zablokují centrální sklady obchodních řetězců
Zemědělci protestují před budovou Rady EU v Bruselu proti klesajícím cenám mléka

Milan Kopp, Pavel Novák, Ivana Bernáthová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme