Farmy na novorozence na Srí Lance? K adopci prodaly do Evropy až 11 tisíc dětí, tvrdí filmaři
Srílanské úřady připouštějí, že v 80. letech byly v zemi sítě, které prodaly tisíce tamních novorozenců za účelem adopce do zahraničí. Podle BBC to zaznělo v nizozemském pořadu Zembla. Do rodin v Evropě se tak na základě padělaných dokladů mohlo dostat až 11 tisíc dětí.
Impuls k tomu, aby se nizozemští filmaři zaměřili právě na podezřelé adopce, vznikl loni v listopadu na doporučení nizozemské Rady pro užívání trestního práva a ochranu mládeže. Uvedla, že vláda by měla zvážit zákaz adopce dětí ze zahraničí. Rada to zdůvodnila neetickými praktikami v některých zemích, odkud adoptované děti pocházejí.
Tématu se následně chopili investigativní novináři, kteří připravují pořad Zembla. Ten se věnuje kontroverzním záležitostem. Vysílá ho televizní stanice NPO 2.
Nejsi naše dcera? Příběh jedné adopce a 50 zoufalých rodičů, kteří opustili své dítě
Číst článek
Mluvili třeba se srílanským ministrem zdravotnictví Rajithou Senrathnesem, který zdůraznil, že srílanská vláda s podvodnými adopcemi neměla nic společného a že o nich tehdy ani nevěděla. Ministr hovořil také o takzvaných dětských farmách, které prý tehdy na Srí Lance existovaly a které prodávaly děti k adopci na Západ. Srí Lanka takové adopce dočasně zakázala v roce 1987, po razii na jedné takové farmě, kde policisté našli 20 novorozenců. Ženy tam údajně žily jako ve vězení za třímetrovou zdí.
Jen do Nizozemska bylo adoptováno 4000 dětí
V pořadu Zembla také zaznělo, že matkám v jedné nemocnici na západě Srí Lanky tvrdily, že jejich děti zemřely, přičemž byly ve skutečnosti prodány k adopci. Ministr zdravotnictví Senrathnes se chce podle svých slov zasadit o vznik zvláštního úřadu, který by tyto případy vyšetřil. Stejný zájem mají i nizozemské úřady. Novinářům to řekl tamní státní tajemník pro bezpečnost a spravedlnost.
Podle odhadů jen v Nizozemsku adoptovaly rodiny na 4000 srílanských dětí. Další se dostaly do Švédska, Dánska, Německa a Británie. O jejich spojení s biologickými rodiči na Srí Lance se snaží především lidé na sociálních sítích. Třeba na Facebooku je tomuto záměru věnovaná stránka se stovkami členů.
Ti nizozemští teď usilují o vznik databáze DNA všech adoptovaných Srílančanů v Nizozemsku. Předpokládají, že by se tak mohli shledat třeba adoptovaní sourozenci. Podobné banky DNA by mohly vzniknout i v dalších evropských zemích. Na Srí Lance přitom stále zůstává řada žen, které chtějí znát pravdu o svých ztracených dětech.