Fatah a Hamas dodrží příměří

Palestinské organizace Fatah a Hamas dodrží příměří, které v prosinci vyhlásil palestinský vůdce Jásir Arafat. Prohlásili to vůdcové těchto organizací. Izrael se ale po pondělních násilnostech obává odvetných akcí a uvedl svou armádu do stavu pohotovosti. Hlídky na hranici mezi Izraelem a západním břehem Jordánu byly posíleny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

srážky na palestinských územích | Foto: ČTK/AP

Izraelská armáda také zablokovala město Tulkarm na severu pásma, kde byl při explozi zabit palestinský radikál z ozbrojeného křídla Fatahu. Pokud se potvrdí izraelský podíl na jeho smrti, půjde o první likvidaci palestinského radikála od 16. prosince, kdy Arafat vyhlásil příměří.

Na palestinsko-izraelský konflikt se soustředí španělský ministr zahraničí Josep Piqué při své blízkovýchodní cestě, kterou zahájil v Jordánsku. Jak zdůraznil bude se především přimět Palestince a Izraelce k zastavení vzájemného násilí, což je hlavní podmínkou obnovení mírového procesu. Dodal, že nedávné akce izraelské armády v pásmu Gazy byly "neomluvitelné" a v žádném případě je "nelze označit za boj proti terorismu".

Reagoval tak nejen na smrt palestinského radikála Raída Karmiho, který se stal obětí pumového atentátu připisovaného Izraelcům, ale především na demolici palestinských domů v pásmu Gazy minulý čtvrtek.

Lenka Kabrhelová, Jiří Kratochvíl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme