Fatah: za smrt Jásira Arafata nese odpovědnost Izrael

Za smrtí palestinského prezidenta Jásira Arafata byl před čtyřmi lety Izrael. Takové stanovisko si jednohlasně odsouhlasilo asi 2000 členů palestinského hnutí Fatah, kteří jednají v Betlémě. Ustavit si také chtějí výbor, který Arafatovo úmrtí ve francouzské nemocnici řádně objasní. K podobnému kroku Palestinci vyzývají i mezinárodní společenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kongres Fatahu v Betlémě | Zdroj: ČTK

Pětasedmdesátiletý politik zemřel po krátké nemoci a poté, co ho Izraelci po dva roky izolovali v jeho sídle v Rámalláhu. Vdova po Arafatovi nedovolila pitvu a zveřejněna nikdy nebyla ani zpráva francouzských lékařů, kteří Arafata v Paříži ošetřovali.

To vedlo k dodnes neukončeným spekulacím - že Arafata zavraždil Izrael nebo že zemřel na AIDS. Těsně před betlémským kongresem Fatahu také vlivný člen této organizace Farek Kaddúmí prohlásil, že svého předchůdce nechal zavraždit dnešní palestinský prezident Mahmúd Abbás. Údajně tak učinil v součinnosti s Izraelem. Tuto zvěst ale Palestinci vnímají spíš jako Kaddúmího snahu zdiskreditovat svého rivala Abbáse.

Fatahem zmítají spory, kongres bude o dva dny prodloužen

Kongres největšího palestinského hnutí Fatah zasáhly hluboké spory i otevřené hádky. Původně měl dnes končit, organizátoři ho ale o dva dny prodloužili, aby se vůbec dobrali zvolení nových orgánů. V některých okamžicích byla atmosféra v Betlémě tak výbušná, že pořadatelé raději vykázali přítomné novináře.

K napjaté atmosféře přispívá skutečnost, že konkurenční Hamás nepustil na kongres delegáty z pásma Gazy a ti mají obavy, že budou vyšachováni při volbách nového vedení. Do toho přišel dopis od saúdskoarabského krále Abdalláha. Jak napsal, vnitřní sváry dělají palestinské kauze větší škodu než izraelská okupace.

Přečtěte si také:
Abbás: Palestinské hnutí Fatah slibuje úsilí o mír, nezříká se ale dalšího boje proti Izraeli
Palestinské hnutí Fatah zahajuje svůj kongres, vyjasnit má i postoj k Izraeli
Palestinskému prezidentovi Abbásovi hrozí vzpoura vlastních lidí

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme