FBI chce monitorovat sociální sítě na internetu

FBI chce zdokonalit sledování Facebooku a jiných sociálních sítí. Americký úřad pro vyšetřování připravuje pro své potřeby aplikaci, která by vyhodnocovala tok informací a upozorňovala na podezřelé uživatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do budovy FBI ve Washingtonu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Ochránci soukromí na internetu bijí na poplach: FBI chce vyšetřovat soukromé osoby, které nejsou podezřelé z žádného zločinu. V takovém duchu varuje například zástupce organizace Centrum pro ochranu soukromých elektronických informací se sídlem ve Washingtonu.

FBI chce vytvořit aplikaci, která by automaticky vyhledávala podezřelá slova a informace, upozorňovala na ně a dokázala určit, ze které konkrétní země a místa pocházejí.

Aplikace by měla být schopná vyhodnocovat riziko, jaké konkrétní slovní řetězce můžou představovat. Monitorovat nemá jenom Facebook, Twitter a jiné společenské sítě, ale také takzvané otevřené informační zdroje, hlavně oblíbené internetové zpravodajské portály.

Americký úřad pro vyšetřování před několika dny veřejně vyhlásil záměr na vývoj takové aplikace a vybídl technologické firmy, ať přijdou s návrhy a cenovou nabídkou.

Podle vyjádření FBI nejde o nic jiného, než zkvalitnění sledování podezřelých aktivit na internetu, které provádí nejenom úřad pro vyšetřování, ale i jiné vládní agentury. Kritici přesto považují už jenom záměr vyvinout takovou aplikaci za jasný příklad snahy FBI porušovat osobní soukromí nevinných lidí.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme