Neonacisté a bělošští nacionalisté. Domácí terorismus je v USA sílícím problémem, řekl šéf FBI

Víc než čtvrt milionu Američanů se aktivně zapojilo do pátrání po pachatelích přepadení budovy Kapitolu ve Washingtonu letos 6. ledna. Tolik tipů už od lidí dostala FBI, řekl ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování Christopher Wray při svém prvním slyšení v Kongresu od tragické události. Pět lidí zemřelo poté, co příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa vnikli do sídla Kongresu a přerušili potvrzování jeho volební porážky.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování Christopher Wray

Ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování Christopher Wray | Foto: Graeme Jennings | Zdroj: Reuters

FBI zatím zatkla v souvislosti s útokem na Kongres skoro tři sta lidí, řekl justičnímu výboru amerického Senátu šéf vyšetřovatelů Christopher Wray. Podle něj je domácí násilný extremismus ve Spojených státech dlouhodobým problémem.

Ostraha Kapitolu vypovídala o vniknutí Trumpových příznivců. ‚Byli připraveni na válku,’ řekl exšéf policie

Číst článek

Jak uvedl, za poslední čtyři roky se počet vyšetřovaných případů domácího terorismu zdvojnásobil na dva tisíce. Co se týče zatýkání v souvislosti s činy bělošské nadřazenosti, tato čísla jsou skoro trojnásobná, řekl Wray během slyšení o přepadení Kapitolu Trumpovými příznivci.

„Toto obléhání bylo kriminálním chováním, které my v FBI hodnotíme jako domácí terorismus. Bohužel, šestý leden nebyl izolovanou událostí. Problém domácího terorismu v naší zemi už dlouho metastázuje a v blízké budoucnosti se ho nezbavíme. FBI před ním varuje mnoho let. Sám jsem o tom mluvil asi na tuctu kongresových slyšení,“ citoval Radiožurnál Wraye.

Sám Wray také před zákonodárci, kteří 6. ledna byli v roli obětí, bránil FBI a její postup před útokem na Kapitol. Vpředvečer přepadení měl Federální úřad pro vyšetřování zprávy o konkrétních výhrůžkách členům Kongresu. Nebo o tom, že po internetu kolují mapy systému podzemních chodeb, které zákonodárci používají pro pohyb mezi Kapitolem a kancelářskými budovami v okolí.

Politolog v USA Kraus: Pokud by Trump zmizel ze scény, popřel by sám sebe. Biden nastolí ‚normalizaci‘

Číst článek

Wray v Senátu tvrdil, že FBI tyto informace rychle a odpovídajícím způsobem předala dál jak policii Kapitolu, tak policii města Washington. Její šéf naopak v Kongresu minulý týden řekl, že FBI tyto zprávy nepředala s patřičnou naléhavostí.

Kritika od Trumpa

Mezi hrozby domácího terorismu FBI, tedy součást amerického ministerstva spravedlnosti, řadí nejvýš rasisticky motivované extremisty, neonacisty, bělošské nacionalisty a podobně profilované skupiny či jednotlivce. Je to na základě bombových, střeleckých a dalších vražedných útoků z nedávné minulosti.

Šéf FBI Christopher Wray dosazený do své funkce Donaldem Trumpem si od tehdejšího prezidenta vysloužil kritiku, když zdůrazňoval hrozbu krajně pravicového extremismu. FBI i loni například zatkla skupinu plánující únos guvernérky státu Michigan Gretchen Whitmerové.

‚Vypadá to tu jako ve vězení.‘ Kapitol během procesu s Trumpem chrání vysoký plot a ostnatý drát

Číst článek

O něco níž staví americké ministerstvo spravedlnosti hrozby, které také monitoruje - protivládní milice a další antisystémové skupiny včetně krajně levicových, anarchistických. Podle FBI po více než dvaceti letech i z této skupiny vzešel vražedný útok, když příznivec hnutí Antifa loni v srpnu v Portlandu zabil protrumpovského demonstranta.

Loni úřady zahájily víc než 400 vyšetřování činů domácího terorismu. Boj s ním si Bidenova administrativa vytyčila jako jednu z priorit.

Šéf FBI Wray před senátory vyloučil, že by existovaly důkazy o tom, že na Kapitol útočili levicoví extremisté, což je teorie, která se hned 6. ledna přímo u Kapitolu začala mezi účastníky demonstrace šířit a opakovali ji i někteří republikánští politici nebo sám bývalý prezident Trump.

Obvinění, která už byla po útoku na Kapitol vznesena, se týkají stovek lidí včetně členů milicí či krajně pravicových organizací, ale i jednotlivců s žádnou skupinou nespojených.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme