FBI dopadla po deseti letech údajného vraha dětské miss USA

Největším mediálním případem letošního roku je v Americe 10 let starý kriminální případ. Doslova nepřetržitý seriál nastal v amerických televizích a novinách poté, co FBI objevila v Thajsku muže, který je podezřelý, že v roce 1996 zneužil a zavraždil šestiletou dětskou miss Spojených států JonBenét Ramsey.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Mark Karr

John Mark Karr | Zdroj: ČTK

V samotném případu je zatím nové jen to, že podezřelý John Mark Karr byl dopraven nejprve do Los Angeles a teď do Boulderu v Coloradu, kde se tragédie odehrála. Tam stane už v pondělí před soudem. Jako detektivka by to byl opravdu zapeklitý případ. Dlouho byla podezřelá i rodina JonBenét, záhadné jsou i výpovědi Karra a svědectví jeho bývalé ženy, podle které byl v době činu doma ve vzdálené Alabamě.

Teď zatím právníci Johna Karra zdržují odběr vzorku jeho DNA. Právě ten ale bude jedním z klíčových důkazních materiálů, protože policie má z místa činu vzorky DNA bělošského muže. Ukázalo se také, že na někdejším dopise, v němž někdo žádal záhadně nízké výkupné za malou JonBenét, byly neobvyklé iniciály podezřelého Karra.

Jeho odhalení v Thajsku a ostře sledovaný transport do Ameriky zastínil domácí i zahraniční události, ať už jde o výročí hurikánu Katrina nebo události v Libanonu. Případ byl jedničkou i v seriózních médiích. Televize jako CNN, NBC a další měly vlastní zpravodajství už z Thajska. Třeba reportér televize FoxNews podával skoro každou hodinu zprávy i z letadla, kterým FBI dopravila Karra do Ameriky. Hodně se třeba diskutovalo o tom, že podezřelý letěl v první třídě, což stálo americké daňové poplatníky dva a půl tisíce dolarů. A samozřejmě se probírají všechny okolnosti případu.

Podobná medializace závažného kriminálního případu se letos dá v Americe srovnat snad jen se soudem s teroristou Zachariasem Moussaouim. To ale patří do úplně jiné kategorie, boj proti terorismu je v Americe pochopitelně jedním ze společensky nejdůležitějších témat. Kritici často přirovnávají medializaci vyšetřování vraždy dětské miss Ameriky k procesu s Michaelem Jacksonem, který byl podezřelý ze zneužívání dětí. To Američany zaujalo o to víc, že šlo o známou celebritu.

Američany ale nejvíc pobuřuje to, že jde o případy s dětmi. Děti totiž mají v Americe ve všem přednost a maximální ochranu. Trestným činem je tady už to, když necháte malé dítě v kočárku nebo v autě před samoobsluhou. Zneužití a brutální vražda JonBenét je tady symbolem toho nejhoršího, co může člověk dítěti udělat.

Na medializaci tohoto kriminálního případu je samozřejmě hodně honby za senzací, ale nejenom to. Má to i pozitivní dopad. Děti jsou ve Spojených státech lépe chráněné než třeba u nás. Jednak jsou tu přísnější tresty a společenská kontrola, ale i samy děti jsou v tomto směru víc vzdělané. A dokonce i malí špunti jsou v Americe prostě v tomto směru prostě ostražitější.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme