FBI: Granát v blízkosti Bushe byl funkční

Granát nalezený minulé úterý v gruzínské metropoli Tbilisi v blízkosti místa, kde promlouval americký prezident George Bush, byl funkční. Výsledek expertízy oznámila FBI, podle které mohl granát způsobit fatální výbuch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Sdělení amerického úřadu pro vyšetřování je prvním oficiálním potvrzením informace o existenci nebezpečné munice. Dosavadní zprávy o ní se totiž pohybovaly v oblasti spekulací.

Kromě toho zjištění o funkčnosti granátu významně dramatizuje okolnosti incidentu, protože dosud se hovořilo jen o atrapě nebo o jakémsi cvičném granátu, který by mohl být nebezpečný jen v bezprostřední blízkosti výbuchu.

Ruční granát podle televize CNN ležel asi 30 metrů od místa, kde Bush hovořil. Granát údajně narazil do jedné osoby, dopadl na zem a byl policisty okamžitě odstraněn. Zprávu o granátu prý poskytla gruzínská strana americkým kolegům až několik hodin po prezidentově odletu do Spojených států.

Mluvčí gruzínského ministerstva vnitra Guram Donadze označil původně zprávy o granátu za "absolutní lež". V pozdějším prohlášení ale uvedl, že k případu bude vydáno stanovisko tajemníka gruzínské Národní bezpečnostní rady.

Incident s granátem se stal na náměstí Svobody v centru Tbilisi, kam přišlo Bushe pozdravit asi 150.000 až 300.000 lidí. K vyšetření případu odjeli na místo pracovníci bezpečnostní služby Bílého domu, FBI a ministerstva zahraničí USA.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme