FBI: Granát v blízkosti Bushe byl funkční

Granát nalezený minulé úterý v gruzínské metropoli Tbilisi v blízkosti místa, kde promlouval americký prezident George Bush, byl funkční. Výsledek expertízy oznámila FBI, podle které mohl granát způsobit fatální výbuch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK

Sdělení amerického úřadu pro vyšetřování je prvním oficiálním potvrzením informace o existenci nebezpečné munice. Dosavadní zprávy o ní se totiž pohybovaly v oblasti spekulací.

Kromě toho zjištění o funkčnosti granátu významně dramatizuje okolnosti incidentu, protože dosud se hovořilo jen o atrapě nebo o jakémsi cvičném granátu, který by mohl být nebezpečný jen v bezprostřední blízkosti výbuchu.

Ruční granát podle televize CNN ležel asi 30 metrů od místa, kde Bush hovořil. Granát údajně narazil do jedné osoby, dopadl na zem a byl policisty okamžitě odstraněn. Zprávu o granátu prý poskytla gruzínská strana americkým kolegům až několik hodin po prezidentově odletu do Spojených států.

Mluvčí gruzínského ministerstva vnitra Guram Donadze označil původně zprávy o granátu za "absolutní lež". V pozdějším prohlášení ale uvedl, že k případu bude vydáno stanovisko tajemníka gruzínské Národní bezpečnostní rady.

Incident s granátem se stal na náměstí Svobody v centru Tbilisi, kam přišlo Bushe pozdravit asi 150.000 až 300.000 lidí. K vyšetření případu odjeli na místo pracovníci bezpečnostní služby Bílého domu, FBI a ministerstva zahraničí USA.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme