FBI: Mezi případy antraxu v USA a terorismem není souvislost

Podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování nebyla mezi případy výskytu antraxu ve Spojených státech a organizovaným terorismem zjištěna přímá souvislost. V USA se přitom objevily nové případy sněti slezinné. Nakazil se jí malý chlapec v New Yorku a starší muž na Floridě. Podezřelé zásilky s výhružnými dopisy a bílým práškem dostalo 90 interrupčních klinik po celých Spojených státech. Dopis kontaminovaný bakteriemi antraxu byl doručen také přímo do Senátu amerického Kongresu ve Washingtonu. I třetí test tohoto dopisu byl pozitivní na antrax. Americký prezident George Bush přitom v pondělí souvislost mezi šířením tohoto onemocnění a Usámou bin Ládinem poprvé naznačil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

agenti FBI

agenti FBI | Zdroj: ČTK

Sedmiměsíční syn zaměstnance zpravodajství televizní stanice ABC v New Yorku byl hospitalizován poté, co u něj propukla kožní forma sněti slězinné. Kojenec reaguje podle lékařů na podávaná antibiotika dobře. V období po 28. září vzali rodiče chlapce do budovy televize. Daleko nebezpečnější forma antraxu se objevila u 73letého Ernesta Blanca z Floridy, který má podle lékařů smrtelnou formu nemoci, která napadá dýchací orgány. Na tuto formu zemřel před dvancti dny Blancův kolega. Stopy antraxu byly zjištěny i v budově pošty v Boca Raton na Floridě, kde se před deseti dny objevil první případ sněti slezinné.

Prezident Spojených států George Bush prohlásil, že možná existuje spojení mezi šířením tohoto onemocnění a hledaným teroristou Úsamou bin Ládinem. Bush v Bílém domě prohlásil, že přestože vyšetřovatelé namají zatím žádné nezvratné důkazy spojení mezi mezi případy antraxu a Usámou bin Ládinem nelze vyloučit. Bush zároveň nabádal Američany, aby byli opatrní při otevírání zásilek bez zpáteční adresy.

Nový případ antraxu se objevil přímo v Kongresu Spojených států ve Washingtonu. Kontaminovaný dopis byl určen šéfovi demokratické většiny v Senátu kongresu Spojených států Tomu Dashleovi. Úřady potvrdily, že bílý prášek obsahuje stopy antraxu. Personál Dashleovy kanceláře, který přišel se zásilkou do styku, začal ihned užívat antibiotika.

Obálku s bílým práškem obdržela kancelář izraelského listu Maariv v Jeruzalémě. Podle agentury Reuters musela být redakce novin evakuována. Dopis vyvolal obavy z možného šíření bakterie sněti slezinné. Obsah podezřelých zásilek, stejně jako budovu, kde se redakce novin nachází, nyní prověřují izraelští odborníci na rizikové materiály.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Blanka Černá, Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme