FBI se léta mýlila v analýzách forenzních důkazů. Hrozí obří soudní skandál

Americká FBI přiznala, že se dlouhá léta mýlila v analýzách forenzních důkazů. Na jejich základě soudy usvědčily ze zločinů desítky lidí a mnozí z nich čelili i trestu smrti. Nejmíň 14 lidí už bylo popraveno nebo zemřelo ve vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do budovy FBI ve Washingtonu

Vchod do budovy FBI ve Washingtonu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Kauzu rozpoutal už v roce 2012 deník Washington Post, který upozornil na podezření ohledně mylného vyhodnocování důkazů. Konkrétně se to týkalo analýz vlasů a ochlupení.

Tehdy článek referoval o případu tří mužů, kteří podle důkazů předložených experty forenzní laboratoře FBI měli být na místě zločinu, ve skutečnosti tam ale nebyli. Tím pádem vzniklo podezření, že se podobné chyby mohli odborníci dopustit i ve stovkách dalších případů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O uznání chyby americké FBI ohledně forenzních důkazů mluvila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová a ředitel DNA centra Bulovka Daniel Vaněk

Na základě článku začala věc prověřovat generální inspekce, která teď zveřejnila závěry svého zkoumání a došla skutečně k vývodu, že forenzní laboratoře předkládaly mylné analýzy.

FBI se prý v trestních řízeních opírala o vědecky nedostatečné analýzy a zveličené důkazy. Žalobci pak chybné důkazy použili při projednávání nejméně 60 případů, kde hrozil dotyčnému trest smrti. Ve 14 případech už byla usvědčená osoba popravena nebo zemřela ve vězení.

Případy se budou prověřovat

Samozřejmě se asi nedá říct, že by všichni odsouzení byli potrestáni neprávem. Deník Washington Post poukazuje na to, že chyby FBI neznamenají, že v případech neexistovaly další důkazy o vině odsouzeného.

Úřady teď říkají, že jak obžalovaní, tak federální žalobci ve 46 státech, i v hlavním městě Washingtonu dostali upozornění a mají teď začít prověřovat, zda existují důvody pro odvolání. Už dříve byli čtyři lidé zproštěni viny.

V každém případě se ale experti shodují, že jde o jeden z největších skandálů, který se týká soudní praxe a práce s důkazy a který podle právních expertů poukazuje na problematickou praxi, kdy porota k posouzení dostává důkazy podložené nesprávnými vědeckými důkazy.

To se může podle ředitele DNA centra Bulovka Daniela Vaňka stát ale celkem snadno. „V případě mikroskopické analýzy hodně záleží na subjektivním posouzení člověka, který porovná nějaký srovnávací, referenční vlas s vlasem z místa činu,“ upozorňuje. A dodává, že ve chvíli, kdy se neopíráte o tvrdá vědecká data, tak možnost ke sklouznutí, abyste to jako znalec policie trošku nahrál ve prospěch obžaloby, tam samozřejmě je.

‚Důkazy se přeceňují‘

FBI a ministerstvo spravedlnosti říkají, že udělají všechno proto, aby se všichni obžalovaní a odsouzení, kterých se problém týkal, o chybách dozvěděli a měli možnost se domoci spravedlnosti.

Nevládní organizace, které dlouhodobě sledují práci FBI a podílely se i na této zprávě, ale apelují, aby se udělalo mnohem víc. To, jak FBI poslední tři desítky let nakládala s mikroskopickými analýzami právě vlasů a ochlupení, označují za katastrofu.

Proto vyzývají k důkladnému přezkoumání celé praxe a hlavně k odpovědi na otázku, jak FBI, úřady i soudy, které se spoléhají právě na analytiky vyškolené FBI, mohly chyby dopustit a jak to, že nezasáhly mnohem dříve. Potenciálně tak kauza může mít dalekosáhlé důsledky, může podle expertů vést i k přehodnocení fungování řady dalších forenzních oborů.

Vaněk v lednu pro týdeník Téma řekl, že i v Česku mohly být nespravedlivě odsouzeny desítky lidí právě proto, že soudy neochvějně spoléhají na důkazy znalců. „Důkazy se přeceňují, důkaz se vytrhává se z kontextu, špatně se pochopí. Na straně uživatelů se lidé jenom spoléhají na znalce a znalecké posudky,“ uzavírá s tím, že žalobci, soudci a v případě USA také porota jsou zpravidla lidé, kteří této oblasti nerozumí.

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme