FBI údajně zná původce antraxových útoků

Případ antraxových dopisů ve Spojených státech se zřejmě chýlí ke konci. Podle deníku The Washington Times identifikoval americký Federální úřad pro vyšetřování jako původce dopisů se snětí slezinou bývalého pracovníka vládních laboratoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laborantka

Hlavním podezřelým je zatím nejmenovaný americký občan, expert na biochemii, který pracoval ve výzkumném ústavu americké armády pro nakažlivé nemoci v Marylandu nedaleko Washingtonu. Žádná obvinění ale zatím nepadla a oficiální představitelé FBI stále informaci listu nepotvrdili.

Vyšetřovatelé FBI už dříve zjistili, že spory antraxu zaslané do amerického Kongresu shodují s kmenem z armádních laboratoří. Zaměřili proto vyšetřování na skupinku asi padesáti biochemických expertů, kteří měli kontakt na vládní program výzkumu antraxu.

Podezřelý bývalý člen armádního výzkumu byl podle listu The Washington Times dvakrát propuštěn ze státní služby. Po teroristických útocích z minulého roku údajně vyhrožoval útokem antraxem. Americká vláda vyhlásila za informace vedoucí k dopadení pachatele útoků odměnu ve výši dvou a půl miliónu dolarů.

Dopisní zásilky obsahující bílý prášek se sporami antraxu byly po teroristických útocích z 11. září zaslány poštou do New Yorku, Washingtonu, Connecticutu a na Floridu. Mezi adresáty byli mimo jiné dva senátoři a několik redakcí významných sdělovacích prostředků. Od začátku loňského října v důsledku těchto útoků zemřelo pět osob a dalších 13 bylo nakaženo.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme