Exšéf Trumpovy kampaně zkoušel ovlivnit svědky, tvrdí FBI. Manaforta vyšetřuje kvůli ruskému vlivu na volby

Bývalý šéf prezidentské kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort se snažil ovlivňovat potenciální svědky. V pondělí ho z toho obvinil zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, vyplývá z prohlášení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf prezidentské kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort. | Foto: Brian Snyder | Zdroj: Reuters

Mueller vede zvláštní tým FBI objasňující mimo jiné roli Ruska v předloňských prezidentských volbách v USA. Manaforta z pokusu o ovlivňování svědků obvinil v soudním podání. Muellerův tým dále okresní soud žádá o zrušení nebo přezkoumání soudního příkazu k propuštění Manaforta před zahájením soudního procesu.

Manafort podle Muellerových obvinění v únoru telefonoval, posílal textové zprávy a zasílal i zašifrované vzkazy dvěma osobám s cílem „ovlivnit jejich svědectví a v jiném ohledu zatajit důkazy“. Lidé, které Manafort kontaktoval, byli údajně součástí takzvané Habsburské skupiny lobbující pro Ukrajinu.

Trumpův exprávník: Vyšetřovatel Mueller pohrozil předvoláním prezidenta obsílkou

Číst článek

Muellerův tým tvrdí, že Manafort a jeden z jeho spolupracovníků kontaktovali dvojici svědků opakovaně a že se tak dělo v době, kdy byl vyšetřovaný Manafort v domácím vězení.

'Habsburská skupina'

Muellerův tým už v únoru obvinil Manaforta z placení bývalých evropských politiků, aby lobbovali za Ukrajinu. Tito lidé z takzvané Habsburské skupiny se prý tvářili jako nezávislí analytici, ale ve skutečnosti šlo o placené lobbisty.

Jedno z obvinění vznesených vůči Manafortovi souvisí s finančními machinacemi a snaze vyhnout se placením daní. Druhé zase s tím, že před úřady zamlčel své politické angažmá na Ukrajině, kde před lety působil jako poradce bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako zahraniční agent, což neudělal.

Muellerův tým byl pověřen prověřováním údajných ruských volebních zásahů do předloňských amerických prezidentských voleb, v nichž republikán Trump zvítězil nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Mueller prověřuje i možnou spolupráci Trumpova volebního štábu s Moskvou a podezření, že prezident či jeho lidé mařili výkon spravedlnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme