FBI varuje před novými útoky teroristů

Americká FBI varuje: možná už dnes chystá skupina mužů pod vedením Jemence Faváze Jahjá Rabího nový teroristický útok na neznámý cíl. Podle FBI by měl útok směřovat proti Spojeným státům nebo americkým zájmům. Nejmenovaní američtí činitelé prohlásili, že tyto informace pocházejí od zajatců z Afghánistánu, kteří jsou zadržováni na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě. K varování se připojil i ministr spravedlnosti John Ashcroft.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světové obchodní centrum hoří | Foto: Yahoo News

"Chtěl bych vyzvat všechny Američany, ať už se nacházejí kdekoli, aby přijali nejvyšší míru pohotovosti," řekl ministr spravedlnosti Spojených států na tiskové konferenci v San Antoniu v Texasu.

Zprávy neuvádějí, zda případný útok naplánovala či je do něj nějak zapojena teroristická síť Al-Káida Usámy bin Ládina. Federální úřad vyšetřování se chystá umístit na svou internetovou stránku dostupné informace a fotografie, aby byli Američané schopní identifikovat potenciální útočníky.

Američané mezitím dopravili na Guantánamo dalších 34 zajatců z Afghánistánu. Na základně je momentálně celkem 254 lidí podezřelých ze členství v Talibanu či Al-Káidě. Přesun zajatců na Kubu má pokračovat i nadále. Nikdo ze zadržovaných ještě nebyl z ničeho obviněn. Zatím není ani jasné, jestli stanou před vojenskými soudy, které byly speciálně ustaveny po útocích z 11. září.

Kateřina Pospíšilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme