FBI varuje před útoky na sochu Svobody a další symboly USA

Symboly Spojených států jako například socha Svobody či Brooklynský most v New Yorku se mohou podle dosud nepotvrzených zpráv stát dalšími cíli teroristických útoků. Ve Washingtonu to agentuře AP s odvoláním na Federální úřad pro vyšetřování (FBI) uvedl nejmenovaný vysoce postavený americký činitel. Podle něj jsou informace založeny na výpovědích zadržených osob podezřelých z přípravy teroristických útoků. Jejich prohlášení však prý zatím jiné zdroje nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

socha svobody | Foto: Jan Rosenauer

Nejmenovaný dobře informovaný činitel nicméně podotkl, že policie již posílila ostrahu významných objektů. Zprávy o možných útocích na americké symboly se objevily poté, co nejvyšší američtí představitelé vystupňovali varovné projevy ohledně dalších možných teroristických atentátů. Ministr obrany Donald Rumsfeld uvedl, že teroristé postupně získají zbraně hromadného ničení. Tento proces je podle něj nevyhnutelný. "Zjistili jsme, že teroristé mají kontakty se státy podporujícími mezinárodní terorismus, které disponují zbraněmi hromadného ničení. Je tak nevyhnutelné, že se dostanou do jejich rukou. Teroristé nebudou váhat ani minutu, aby je použili," konstatoval Rumsfeld.

Podle jeho slov zbraně hromadného ničení mají Irák, Libye, Sýrie, Severní Korea a "další jedna či dvě země". Všechny tyto státy jsou na americkém seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus. V pondělí o případných dalších atentátech na americké půdě hovořil ředitel FBI Robert Mueller. Uvedl, že sebevražední atentátníci palestinského typu, kteří pumovými útoky terorizují nevinné obyvatele na veřejných prostranstvích v Izraeli, udeří pravděpodobně také ve Spojených státech.

"Myslím, že to v budoucnu uvidíme. Myslím, že to je nevyhnutelné," odpověděl Mueller na dotaz skupiny veřejných žalobců v rámci přednášky na předměstí Alexandria v americkém státě Virginia. Podle něj míra fanatismu, kterou musí případný informátor prokázat, než se stane členem teroristické organizace, vážně komplikuje snahu agentů infiltrovat zločinecká uskupení a zabránit podobným atentátům.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme