FBI zahájila vyšetřování zřícení mostu v Baltimoru. Posádka před havárií ztratila nad lodí kontrolu

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zahájil vyšetřování v souvislosti se zřícením přístavního mostu ve městě Baltimore. Bude se zabývat mimo jiné tím, zda posádka lodi, která narazila do pilíře, při vyplutí věděla o závažných problémech plavidla. Federální vyšetřovatelé v pondělí na palubě zasahovali, oznámil FBI.

Washington (Aktualizováno: 17:43 15. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícení mostu v Baltimoru

Plavidlo singapurské společnosti v brzkých ranních hodinách narazilo do pilíře mostu Francis Scott Key Bridge | Foto: Nathan Howard | Zdroj: Reuters

O zahájení kriminálního vyšetřování nejdříve s odvoláním na dva informované činitele informoval deník The Washington Post, poté zprávu potvrdila další média. FBI záhy vydal prohlášení, že jeho agenti na lodi Dali provádí soudem povolené vyšetřovací aktivity.

Biden nechá opravit most v Baltimoru z federálních peněz, slíbil to při návštěvě města

Číst článek

Plavidlo naložené kontejnery zůstává zaseklé v plavebním kanálu a podle deníku The Wahington Post k němu v pondělí brzy ráno připluly tři čluny, z nichž začali vylézat na palubu lidé v záchranných vestách. Později dorazila v dalším člunu asi desítka lidí v tmavém oblečení.

Američtí představitelé po incidentu z 26. března uváděli, že nevidí důkazy o úmyslném zasažení mostu, ovšem hodlají hnát k odpovědnosti aktéry, kteří budou považovaní za potenciální viníky jeho zničení.

Samostatné vyšetřování vede Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB), jehož šéfka Jennifer Homendyová minulý týden uvedla, že experti se soustředí na problémy s elektřinou na lodi.

Plavidlo singapurské společnosti v brzkých ranních hodinách narazilo do pilíře mostu Francis Scott Key Bridge poté, co nad ním posádka ztratila kontrolu. Ocelová konstrukce mostu se během několika okamžiků zřítila do ústí řeky Patapsco, což ochromilo provoz v jednom z nejrušnějších amerických přístavů.

VIDEO: V Baltimoru se zřítil silniční most poté, co do něj narazila loď. Do vody zřejmě spadlo až 20 lidí

Číst článek

Úřady podle informací amerického tisku mapují, zda byly před ztrátou pohonu lodi dodrženy veškeré předpisy, přičemž na kauzu dohlíží federální prokuratura ve státě Maryland.

Americké ministerstvo spravedlnosti podrobnosti ohledně vyšetřování neposkytlo a provozovatelé a majitelé lodě Dali se ihned k věci nevyjádřili.

Baltimorský starosta Brandon Scott zároveň oznámil, že ve spolupráci se dvěma právnickými firmami chystá kroky proti společnostem napojeným na havarovanou loď.

Její provozovatel Synergy Marine Group a vlastník Grace Ocean PTE už předtím podali k federálnímu soudu prohlášení, v němž odmítají jakékoli provinění či nedbalost.

Na palubě po havárii nebyly žádné oběti, o život ale přišlo šest dělníků z týmu, který v době nárazu na mostě opravoval vozovku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme