FC Barcelonu sponzoruje organizace podezřelá z podpory terorismu

Slavný fotbalový klub FC Barcelona má bohatého sponzora – Qatar Foundation, který má vyřešit rostoucí dluhy klubu. Během pěti let by měla legendární „Barca“ inkasovat čtyři miliardy korun. Katarská organizace však čelí nařčení, že podporuje i muslimské teroristy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barcelona | Foto: Bicloch

Klub ustoupil ze své zásady, že nebude prodávat reklamní prostor na dresech svých hráčů. Nyní se má na jejich úborech objevit nápis Qatar Foundation.

Spekulace se nejprve objevily ve španělském tisku, poslední pocházejí z izraelského listu Maariv, podle kterého prý izraelská vláda vyslala jakousi delegaci do Španělska, která má v Barceloně přesvědčit vedení fotbalového klubu, aby od dva týdny staré smlouvy s katarskou nadací ustoupil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Detaily o FC B arcelona a jejím katarském sponzorovi přináší Břetislav Tureček

Qatar Foundation sponzoruje řadu školských institucí, univerzit, výzkumných center, platí také stipendia nejen v Kataru, ale i na celém Blízkém východě.

Mimo to platí islámská studia na katarské univerzitě, kde učí Jusúf Karadáví, přední islámský myslitel a jeden z nejvlivnějších lidí na Blízkém východě. Právě on je spojován s terorismem a podle listu Maariv se propojuje kauza terorismu se španělským fotbalovým klubem.

Karadáví je považován za sporného člověka. Říká, že zabíjení civilistů je nepřijatelné, při útocích 11. září vyzval muslimy, aby darovali krev obětem. Dává ovšem jednu výjimku, akceptovatelné jsou podle něj útoky na Izraelce v Izraeli i na palestinských územích, a to i na civilisty. Jeho teze zní, že všichni Izraelci dříve nebo později projdou izraelskou armádou, a jsou tedy legitimním cílem pro „bojovníky za osvobození Palestiny“.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme