Federální soud zamítl Trumpův dekret o omezení dotací pro tzv. azylová města

Federální soudce v San Francisku ve čtvrtek nevyhověl žádosti ministerstva spravedlnosti, aby umožnil platnost dekretu prezidenta Donalda Trumpa o omezení subvencí městům, jež odmítají spolupracovat s imigračními úřady. Informují o tom místní média. Rozhodnutí je platné na celém území USA.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká prezident Donald Trump. | Zdroj: Reuters

Prezident v lednu vydal nařízení, podle něhož nebudou pobírat federální dotace takzvaná azylová města, jež vstřícně přistupují k přistěhovalcům pobývajícím v USA nelegálně. Soud v San Francisku platnost dekretu následně pozastavil a nyní navzdory tlaku ministerstva spravedlnosti své rozhodnutí potvrdil.

Azylových měst v USA není málo, patří mezi ně kromě San Franciska například Chicago, Los Angeles či New York.

Azylová města nepátrají v minulosti migrantů a v případě nelegálního pobytu je odmítají internovat, jak to po nich požadují americké imigrační úřady. Trump, který se zavázal bojovat proti nelegální migraci, pohrozil, že vzpurné radnice nedostanou žádné granty od ministerstva spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti.

Rozhodnutí sanfranciského soudce Williama Orricka je předběžným opatřením, které se vztahuje na celé území USA. Platné bude do doby, než kalifornské soudy o ústavní platnosti Trumpova lednového dekretu definitivně rozhodnou. Prezidentovo nařízení podle některých expertů odporuje ústavě USA, která stanoví, že pravomoci, jež nepřísluší federální vládě, by měly vykonávat jednotlivé státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme