Federální soudce v Kalifornii zrušil zákaz držení útočných zbraní. Je podle něj v rozporu s ústavou

Americký federální soudce v pátek zvrátil zákaz držení útočných zbraní v Kalifornii, který je v tomto státě v platnosti již tři desetiletí. Verdikt vzápětí kritizoval kalifornský guvernér Gavin Newsom z Demokratické strany, podle nějž toto rozhodnutí znamená „přímé ohrožení bezpečnosti a životů nevinných Kaliforňanů“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Stejně jako švýcarský armádní nůž, je i oblíbená puška AR-15 dokonalou kombinací obranné zbraně pro domov i vlast. Dobrá pro domov i do bitvy,“ napsal soudce. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Soudce Roger Benitez v 94stránkovém zdůvodnění svého verdiktu uvedl, že zákaz útočných zbraní, který v Kalifornii platí od roku 1989, je v rozporu s ústavním právem Američanů vlastnit zbraně.

Benitez zdůraznil, že ve většině ostatních amerických států je tento typ zbraní povolený a naprostá většina občanů nezneužívá tyto zbraně k nelegálním účelům.

Vojáci USA při cvičení v Bulharsku omylem obsadili firmu na olej. ‚Nepadl jediný výstřel,‘ zdůrazňují

Číst článek

Státu Kalifornie dal Benitez 30 dní na odvolání.

‚Pro domov i do bitvy‘

„Stejně jako švýcarský armádní nůž, je i oblíbená puška AR-15 dokonalou kombinací obranné zbraně pro domov i vlast. Dobrá pro domov i do bitvy,“ napsal soudce.

Podle kalifornského guvernéra Newsoma uvedené srovnání „snižuje důvěryhodnost soudního rozhodnutí a je ranou pro rodiny, které kvůli těmto zbraním přišly o své blízké“.

Guvernér slíbil, že bude proti rozhodnutí bojovat. „Nevzdáme tento boj a budeme dál prosazovat takové zákony o držení zbraní, které se řídí zdravým rozumem a chrání životy lidí,“ prohlásil Newsom.

Epidemie násilí

Agentura AFP podotkla, že verdikt federálního soudce přichází v době, kdy ve Spojených státech roste počet útoků střelnými zbraněmi.

‚Je to epidemie a musí se zastavit.‘ Biden představil soubor opatření ke kontrole střelných zbraní

Číst článek

Před necelými dvěma týdny bylo dějištěm jednoho z nich kalifornské město San Jose, kde bývalý pracovník regionálního dopravního podniku postřílel v železničním depu devět lidí a poté spáchal sebevraždu.

Při pátrání ve střelcově domě, který byl krátce před útokem zapálen, bylo tento týden objeveno 12 palných zbraní a asi 22 000 kusů munice.

Případy hromadné střelby zažily v poslední době také státy Florida, Indiana, Colorado nebo Georgie.

Americký prezident Joe Biden násilí páchané střelnými zbraněmi v USA označil za epidemii, jež musí skončit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme