‚Falešní mírotvůrci.‘ Vzkaz Trumpovi měla žena protestující v Paříži napsaný na nahém těle

Na bezpečnost desítek zahraničních státníků během ceremonií u příležitosti stého výročí konce první světové války dohlíží na 10 tisíc policistů i armáda. Přesto se třem aktivistkám z hnutí Femen podařilo proniknout uzávěrou a protestovat proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jedna měla na těle nápisy jako „fake“ (falešný) nebo „peace“ (mír) a křičela slova „fake peacemakers“ (falešní mírotvůrci).

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivistka z hnutí Femen v neděli v Paříži protestovala proti Donaldu Trumpovi | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Podle francouzského ministra vnitra Christopha Castanera bezpečnost průvodu ani Trumpa samého neohrozily, policie proti nim rychle zakročila. Trojice žen z Femenu s nápisem na prsou Welcome War Criminals (Vítejte váleční zločinci) protestovala již v sobotu u Vítězného oblouku, policie je ale obratem zadržela. Hnutí Femen podle agentury DPA na twitteru uvedlo, že jeho záměrem bylo odsoudit „pokrytectví“ vzpomínkových akcí.

Podle fotografií agentury Reuters měla jedna z aktivistek na zádech nápis začínající písmeny „Neta“ a „Erdo“. Pravděpodobně byla součástí jmen tureckého prezidenta Recepa Erdogana a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Všechny tři aktivistky měly po těle také nápis „hypocrisy parade“ (pokrytecká přehlídka). 

Incident se stal cestou na pietu k Vítěznému oblouku na náměstí Charlese de Gaullea, které se zúčastnily desítky zahraničních státníků. Kromě Trumpa přijel i ruský prezident Vladimir Putin či německá kancléřka Angela Merkelová. Ceremoniál byl vrcholem připomínky dne, kdy v roce 1918 začalo platit příměří.

Výročí konce první světové války. Macron vyzval k jednotě, Merkelová odsoudila národní nafoukanost

Číst článek

Náměstí je přitom s navazujícím bulvárem Champs-Élysées klíčovou dopravní tepnou, takže jeho uzávěra ještě více komplikovala již tak náročnou dopravní situaci. Omezen je od nedělního rána také provoz metra, uzavřeno bylo z bezpečnostních důvodů více stanic včetně Charlese de Gaulla, kde se kříží několik linek podzemní dráhy. Uzávěry byly původně hlášeny od 8.00 SEČ, platit ale začaly zhruba o hodinu dříve.

V ulicích hlídají i psi

Okolí Vítězného oblouku bylo obehnáno mobilním plotem a vstup za bariéru střežila policie. Na místě hlídkovali také vojáci s automatickými zbraněmi. V ulicích jsou rovněž příslušníci bezpečnostních sborů se psy cvičenými na vyhledávání výbušnin.

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 a proslulo akcemi svých polonahých aktivistek nejen na Ukrajině a v Rusku, ale také v západní Evropě. Hnutí se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem „úplného vítězství nad patriarchátem“, ale nepovažuje se za feministické. Své členky označuje za „sextremistky“.

Proti návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa protestovalo v Paříži ještě kolem 17.00 asi 500 lidí. Zhruba pět desítek demonstrantů na náměstí Republiky je maskováno, jak napsal list Le Figaro. Policejní zdroje uvádějí, že protestní shromáždění zatím probíhá v klidu a nebyl hlášen žádný incident. Demonstranti se kolem 15.00 SEČ sešli pod velkým balonem znázorňujícím Trumpa jako mrzutého kojence v plenkových kalhotkách.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme