Odhalila tuny kokainu a teď jí jde o život. Na fenu Sombru vypsal odměnu vlivný kolumbijský gang

Kolumbijská policie musela ukrýt na bezpečné místo psa, který na severu země odhalil rekordní množství pašovaného kokainu. Pašeráci z ozbrojené skupiny Los Urabeños totiž za hlavu feny německého ovčáka vypsali odměnu 200 milionů pesos (zhruba 1,5 milionu Kč), napsal zpravodajský server BBC.

Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sombra je hodný, klidný pes. Má ráda děti, není konfliktní,“ říká šéf protinarkotického oddělení kolumbijské policie Óscar Favian Solarte.

Šestiletá Sombra pracovala v oblasti, kde gang působí, v přístavech na pobřeží Karibského moře, včetně města Turbo, odkud míří tuny kokainu do střední Ameriky a Spojených států. V Turbu našla přes pět tun kokainu. Další 4 tuny nedávno objevila v autodílech určených na vývoz.

O odměně, kterou na její hlavu vypsal drogový gang, se dozvěděly tajné služby. Policie převezla psa na letiště v Bogotě. Podle policistů je tam v bezpečí, protože tam vliv gangu Urabeňos údajně nesahá. Fenu kromě psovoda doprovázejí dva ozbrojení strážci.

Sombra působí u protinarkotické policie od mládí. Zúčastnila se přes tří set zátahů. Na základě její práce zatkla policie více než 240 podezřelých.

Gang Los Urabeños, známý také jako Klan ze zálivu, ovládá v Kolumbii velkou část obchodu s drogami. Jeho šéf Dairo Antonio Úsuga, alias Otoniel, je nejhledanějším mužem v zemi. Spojené státy za informace vedoucí k jeho dopadení vypsaly odměnu až pět milionů dolarů (110 milionů Kč).

V minulosti gang vypsal už několikrát odměnu za odstranění nepohodlných lidí. V roce 2012 našla policie letáky, které za každého zabitého policistu nabízely odměnu 500 dolarů (dnes asi 11 000 Kč).

hbe, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme