Fenomén jménem Franz Beckenbauer

Úspěšný průběh fotbalového mistrovství světa v Německu stojí na několika pilířích. Jedním z nich není ani instituce ani nějaký propracovaný systém, ale obyčejný, vlastně neobyčejný smrtelník. Jmenuje se Franz Beckenbauer a je to bezesporu nejvlivnější muž německého fotbalu. Od začátku šampionátu je snad všude, až vzniká dojem, jestli předseda organizačního výboru nemá náhodou dvojníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franz Beckenbauer | Foto: AFP

Kromě nejznámější, letité přezdívky "císař" dostal Beckenbauer v posledních dnech několik dalších označení. Nejvíc se mi líbí to, které vymyslel deník Süddeutsche Zeitung, "Überfranz", tedy "NadFranz". Jak jinak si totiž vysvětlit, že tenhle člověk zvládnul vidět přímo z tribuny 18 z úvodních 23 zápasů šampionátu.

Pravda, v tom má prsty hlavně Agusta 109 Power E, což je helikoptéra, kterou se Beckenbauer přesunuje. Kromě toho ale legenda německé kopané diskutuje se světovými státníky, navštěvuje bankety a rozhodně se nevyhýbá ani médiím.

Už více než 20 let píše sloupky pro bulvární Bild, tentokrát pod názvem "Franz - moje mistrovství světa", analyzuje zápasy pro televizi ZDF a poskytuje pravidelné rozhovory rozhlasovému kolegovi Andimu Wenzelovi.

Novináři si všimli, že Franz Beckenbauer je asi jediným Němcem dneška, který u svého jména nemusí mít uvedenou funkci nebo povolání. Dokonce i notoricky známou Angelu Merkelovou doprovází neustále popisek "spolková kancléřka". Franz Beckenbauer je ale prostě Franz Beckenbauer, funkce, povolání i přímo poslání v jednom.

"Beckenbauer je Helmutem Kohlem dnešních dní. Je to jako bychom se my Němci, díky němu, znovu sjednotili," napsal Franz Josef Wagner z už zmiňovaného deníku Bild. S tím se nedá, než souhlasit.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme