Festival svobody v Moskvě připomněl akademika Sacharova a boj za lidská práva

V moskevském centru akademika Sacharova uspořádali Festival svobody. Měl připomenout výročí narození světoznámého ruského vědce, obránce lidských práv a nositele Nobelovy ceny míru. Upozorňoval také na rostoucí problémy, se kterými se obránci lidských práv potýkají v dnešním Rusku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Festival svobody přišla i obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová

Na Festival svobody přišla i obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V parku před centrem probíhaly v rámci festivalu přednášky, koncerty a besedy spojené s prohlídkou budovy.

Mezi hosty byla i nejznámější obránkyně lidských práv v současném Rusku Ludmila Alexejevová.

„Je mi velmi hořce z toho, že mládež akademika Sacharova málo zná. Zajímají se o něj vlastně jen ti lidé, kterým zůstal občanský pocit. Byl to náš velký současník a měli bychom na něj být stejně hrdí, jako jsou Češi na Václava Havla,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Festivalu svobody v centru akademika Sacharova byl i Martin Dorazín

„Oba měli stejné cíle. Mimochodem lidé, kteří si pamatují Andreje Sacharova, vzpomínají i na Václava Havla.“

Ludmila Alexejevová okomentovala i současný stav v Rusku.

„Kdyby byl naživu, jsem přesvědčená o tom, že by hrál důležitou roli ve vytvoření morálního klimatu v naší společnosti. Za Sacharova by podle mého názoru nedošlo k tak masovému poblouznění propagandou,“ dodala.

Centrum akademika Sacharova se od loňského podzimu potýká se zásadními problémy. Podle nového zákona se totiž musí zaregistrovat jako zahraniční agent v Rusku.

Vedení centra toto hanlivé zařazení odmítá a musí za to zaplatit pokutu v přepočtu 150 tisíc korun. Vyhlásilo proto veřejnou sbírku.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme