Fiala v dubnu navštíví Bílý dům. Setkání se zaměří mimo jiné na bezpečnost a demokratické hodnoty

Český premiér Petr Fiala bude 15. dubna v Bílém domě jednat s americkým prezidentem Joem Bidenem, oznámila mluvčí americké hlavy státu Karine Jean-Pierreová. Lídři na schůzce, jejímž cílem je další posílení americko-českého partnerství, podle ní potvrdí trvající podporu bránící se Ukrajiny a proberou řadu společných priorit včetně bezpečnostních otázek, ekonomických příležitostí a demokratických hodnot.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům

Fialova vláda o novou schůzku v Bílém domě usilovala velmi dlouho, termín se však podařilo dojednat až nyní | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Česko je spolehlivým spojencem v NATO, který letos slaví čtvrt století v alianci, a lídři podtrhnou svůj neochvějný závazek vůči NATO, které nám všem přináší větší bezpečí,“ uvedla Bidenova mluvčí.

„Prezident Biden a premiér Fiala návštěvu využijí ke koordinaci u řady sdílených priorit, včetně bezpečnostních otázek, ekonomických příležitostí přínosných pro americký i český lid a sdílených demokratických hodnot,“ pokračuje komuniké.

Letouny F-35 se stoprocentně vyplatí, řekl Fiala. Výběr podle něj vzešel z důkladného zvažování vojáků

Číst článek

Oznámení přišlo téměř přesně pět let po poslední návštěvě českého premiéra v Bílém domě. Tehdejšího předsedu vlády Andreje Babiše v roce 2019 ve Washingtonu přivítal americký exprezident Donald Trump. Fialova vláda o novou schůzku v Bílém domě usilovala velmi dlouho, termín se však podařilo dojednat až nyní.

Český velvyslanec v USA Miloslav Stašek loni řekl, že Česko si zaslouží přijetí svého lídra ve Washingtonu a že USA hlavně díky podpoře Ukrajiny berou Česko společně s Polskem jako své klíčové partnery ve střední Evropě.

Praha také v poslední době prohlubovala bezpečnostní spolupráci s Američany, když mimo jiné loni schválila nákup amerických stíhaček F-35.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme