Fico odmítl slabý výsledek Směru: 'Jak může být fiaskem? V krajských volbách jsme získali nejvíc poslanců?'

Slovenský premiér Robert Fico odmítl, že jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) utrpěla v nedávných krajských volbách fiasko. Vyjádřil také podporu všem místopředsedům Směru-SD, který ve volbách o uplynulém víkendu zaznamenal výraznější ústup z dřívějších pozic. Někteří představitelé se již dříve vyslovili pro personální a programové změny ve straně.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Směr-SD kromě ztráty čtyř z dosavadních šesti postů hejtmanů přišel ve srovnání s předchozími krajskými volbami v roce 2013 rovněž o část křesel v zastupitelstvech samosprávných krajů, takzvaných žup. Slovensko je rozděleno do osmi krajů.

„Z hlediska politických stran Směr-sociální demokracie získal 88 poslanců (v krajské samosprávě), což je suverénně nejvíce ze všech politických stran. Jak může být fiaskem, když získá strana nejvíce poslanců? Jasně, že bych chtěl více,“ řekl Fico na páteční tiskové konferenci, na které se poprvé veřejně vyjádřil k výsledkům voleb. Dodal, že Směr-SD zůstává rozhodující politickou sílou na Slovensku.

Vůbec nejvíce křesel v krajských zastupitelstvech získali nezávislí kandidáti. Na druhém místě skončili kandidáti široké koalice pravicových stran, byť žádná z nich samostatně neobsadí více křesel než Směr-SD.

Takovou porážku Smer nezažil. Nemůže předstírat, že jde o náhodu, říká šéfredaktor Denníku N

Číst článek

Slovenská média bezprostředně po volbách označila výsledek Směru-SD za katastrofu. Podobně se vyjádřili i zástupci pravicových opozičních stran, které postupovaly v krajských volbách společně.

Někteří čelní představitelé Směru-SD neskrývali nespokojenost s výsledky krajských voleb. Například místopředseda strany a vicepremiér Peter Pellegrini dříve řekl, že pokud Směr-SD v reakci na výsledky voleb nic neudělá, tak jeho pokles bude pokračovat. Další místopředseda strany a ministr kultury Marek Maďarič poznamenal, že ve volbách neprohráli jen kandidáti Směru-SD, ale strana jako taková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme