Fico chce po volbách obžalovat Čaputovou. Schůzkami s prokurátorem podle něj ovlivňovala vyšetřování

Slovenská strana Smer-sociální demokracie (Smer-SD) chce po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové, uvedl šéf Smeru-SD a bývalý trojnásobný premiér Robert Fico. Čaputová Ficovy výroky na svou adresu označila za lež a součást jeho předvolební kampaně. Informuje o tom server Pravda.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Čaputová a Robert Fico

Zuzana Čaputová a Robert Fico | Foto: René Volfík, iROZHLAS.cz/Profimedia | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Smer-SD Čaputovou kritizuje za schůzku s generálním prokurátorem Marošem Žilinkou v srpnu 2021. Podle Fica prezidentka při setkání chtěla ovlivnit kauzu stíhání tehdejšího policejního prezidenta Petra Kovaříka. Žilinka o schůzce hovořil na nedávné tiskové konferenci. Podle Fica byla schůzka důkazem vměšování politiků do práce orgánů činných v trestním řízení.

Fico je nakloněný směrem na východ. Konec podpory Ukrajiny je reálný, soudí generálporučík Macko

Číst článek

Čaputová odmítla, že by jakkoliv ovlivňovala trestní kauzu prostřednictvím generálního prokurátora. Vyjádření Fica považuje za lež a součást jeho předvolební kampaně. Prezidentská kancelář dodala, že důvodem setkání hlavy státu se speciálním prokurátorem a následně generálním prokurátorem v srpnu 2021 byly napjaté vztahy mezi nimi.

„Je to jen další ze lží Roberta Fica, za kterou na něj prezidentka nedávno podala žalobu, a potvrzuje, kam až je ochoten zajít, aby mobilizoval své voliče,“ uvedl ředitel odboru komunikace prezidentské kanceláře Jozef Matej.

Fico dlouhodobě například tvrdí, že Čaputová je agentkou Spojených států a že dostává pokyny od americké ambasády. Prezidentku také propojil s aktivitami amerického finančníka maďarského původu George Sorose.

Fico usiluje o národní socialismus. Starat se chce jen o vlastní lidi, ne Ukrajince, hodnotí politolog Kopeček

Číst článek

Ustavující schůze parlamentu se má uskutečnit 30 dní po vyhlášení výsledků voleb. O návrhu na podání obžaloby rozhoduje parlament, pro musí být 90 ze 150 poslanců. Následně se věcí zabývá ústavní soud.

Pětiletý prezidentský mandát skončí Čaputové v polovině června příštího roku. Prezidentka už dříve oznámila, že o znovuzvolení se ucházet nebude.

Progresivní Slovensko (PS), které je podle průzkumu po Smeru-SD druhou nejpopulárnější politickou formací v zemi, Ficovy výroky důrazně odmítlo. „Robert Fico jen účelově využívá očerňování prezidentky pro předvolební boj. Žalobu na prezidentku je možné podat pouze za velezradu nebo za úmyslné porušení ústavy. Pokud si pan Fico myslí, že k tomu patří i rozhovor s generálním prokurátorem, měl by raději vrátit právnický titul,“ řekla Pravdě mluvčí PS Alena Kuišová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme