Fico chce zakázat anonymní diskuze na webu a dát politikům právo na otištění jejich reakcí

Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie a expremiér Robert Fico se chce vrátit k tomu, aby politici měli právo na otištění jejich reakce na články medií. Vyslovil se také za zavedení zákazu anonymních diskusí na internetových stránkách medií. Fico to řekl v projevu na sobotním sněmu své strany, ve kterém znovu kritizoval práci novinářů.

Trenčín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico | Zdroj: Profimedia

Takzvané právo na odpověď politiků a veřejnosti na články novin, časopisů a tiskových agentur o zmiňovaných osobách původně zavedla v roce 2008 první Ficova vláda v rámci nového tiskového zákona, který vyvolal kritiku vydavatelů, opozice a mezinárodních organizací kvůli možnému ohrožení svobody tisku. V roce 2011 vláda stran pravého středu premiérky Ivety Radičové právo politiků na zveřejnění reakce na články zrušila. V platnosti zůstala možnost domáhat se opravy faktických chyb v článcích medií.

Novináře Kuciaka nezavraždila italská mafie, prohlásil Robert Fico. Důkazy pro své tvrzení nesdělil

Číst článek

„Nechápu, proč by politik, který je ‚popliván‘ na deseti stranách, neměl právo odpovědět,“ řekl Fico na tradičním sněmu své strany, která se v posledních letech potýká s poklesem popularity.

Fico, který v březnu rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a kterého v čele vlády vystřídal místopředseda jeho strany Peter Pellegrini, chce také prosadit zákaz anonymních diskusí na webech medií.

„Pokud je nějaká internetová stránka nějakého média a vede se tam diskuse pod články, nemůže být anonymní. Vydavatel za to bude muset nést odpovědnost. Ať (lidé) píšou, že Fica a Pellegriniho je třeba oběsit, ale ať se pod to podepíší,“ uvedl Fico, který je také poslancem slovenské sněmovny.

Napjaté vztahy

Bývalý slovenský premiér, jenž má dlouhodobě napjaté vztahy s některými médii, práci novinářů znovu kritizoval. „Máme tu dlouholetý problém. Směr-sociální demokracie čelí nejhoršímu mediálnímu lynči v dějinách strany. To je normálně teror. Do politického ringu se rozhodla vstoupit média. Hledání pravdy se z práce liberálních novinářů ztratilo,“ tvrdil Fico.

Směr-sociální demokracie sice zůstává nejpopulárnější politickou stranou na Slovensku, ústup z dřívějších pozic ale zaznamenal již v parlamentních volbách v roce 2016, v loňských krajských volbách i v letošních komunálních volbách.

Podle Fica, který v roce 2014 neuspěl v přímé volbě prezidenta, chce Směr-sociální demokracie vyhrát nadcházející parlamentní volby plánované na rok 2020. Strana také plánuje pokračovat v prosazování dalších opatření v rámci takzvaných sociálních balíčků, například zvažuje prodloužení pobírání mateřské nebo zvýšení rodičovského příspěvku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme