Fico podpoří euroval výměnou za předčasné volby v březnu 2012

Tři strany slovenské vládní koalice a nejsilnější opoziční strana Smer se dohodly na předčasných parlamentních volbách – budou se konat 10. března 2012. Už zítra vláda předloží poslancům ústavní zákon, který předčasné volby umožní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby na Slovensku

Volby na Slovensku | Foto: TASR

Výměnou za dohodu na nových volbách podpoří sociálnědemokratická strana Smer rozšíření pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF) a navýšení jeho objemu. Znovu se o něm bude hlasovat zřejmě už ve čtvrtek nebo v pátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění po pádu slovenské vlády sleduje bratislavský zpravodaj Radiožurnálu Vojtěch Berger

Slovensko zůstává jedinou ze 17 členských zemí eurozóny, která dosud navýšení záchranného fondu neschválila. Bez souhlasu všech zemí nelze změny ve fondu provést.

Rozšíření pravomocí fondu počítá se zvýšením flexibility fondu (možnou intervencí na dluhopisových trzích nebo s kapitálovými injekcemi do bank) a zároveň zvyšuje příspěvky členských zemí do fondu. Po vytvoření prvního balíčku ve výši 110 miliard eur, který měl zachránit bankrotující Řecko, se 17 zemí eurozóny letos v červenci rozhodlo prostředky fondu navýšit až na 440 miliard eur.

Iniciativu převzal Fico

Předseda Smeru Robert Fico už dříve prohlásil, že rozšíření pravomocí fondu podpoří, ale až po pádu vládní koalice. Fico rychle převzal iniciativu v řešení politické krize, když uspořádal tiskovou konferenci k předčasným volbám bezprostředně po skončení schůzky s šéfy ostatních stran. Sebral tak výhodu třem koaličním lídrům, kteří svolali vlastní konferenci až o hodinu později.

Tři strany dosavadní koalice – Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana, Křesťanskodemokratické hnutí a slovensko-maďarská strana Most-Híd – považují jednání čtvrtého koaliční partnera za porušení dohod a další spoluvládnutí za nemožné.

Iveta Radičová a Richard Sulík | Foto: ČTK

Naopak někteří poslanci Svobody a solidarity si myslí, že jejich strana může ve vládě setrvat. Dohoda o podpoře evropského fondu totiž nebyla součástí koaliční smlouvy ani programového prohlášení vlády. Přesto se nepředpokládá, že by Svoboda a solidarita ve vládě zůstala.

Až do březnových voleb zřejmě u moci zůstane dosavadní vláda, i když projde obměnou. Konečné slovo však bude mít prezident Ivan Gašparovič, který je nyní na cestě po jihovýchodní Asii. Favoritem parlamentních voleb bude podle všeho právě Ficova strana Smer-sociální demokracie, které dlouhobobě vyjadřuje podporu kolem 35 procent voličů.

Nevyzpytatelný člen eurozóny

Podle některých ohlasů pověst Slovenska po včerejšku utrpěla. „Posílili jsme si image nevyzpytatelného člena, který nedorostl na svou pozici a na společnou zodpovědnost. První úder jsme si však zasadili už loni, když jsme odmítli půjčit Řekům a šéf Evropské centrální banky to poté označil za špatný příklad,“ říká bruselská zpravodajka Slovenského rozhlasu a televize Renáta Goldírová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Posílili jsme si image nevyzpytatelného člena, míní bruselská zpravodajka Slovenského rozhlasu a televize Renáta Goldírová

Eurozóna je podle ní klub, v němž se očekává spolehlivost. „Frustraci ze Slovenska vystihlo i dnešní vyjádření Evropské komise, abychom krátkozrace nepolitikařili u vážných evropských témat. Šlo o netradičně přímočaré prohlášení,“ míní Goldírová.

Brusel chce už na říjnovém summitu navrhnout, aby se o záchranných finančních nástrojích už nerozhodovalo jednomyslně jako dosud, ale většinově. Jeden stát by tak v budoucnu už nemohl zablokovat dohodu ostatních členů eurozóny.

Přestože ještě není v červenci dohodnutý euroval schválen, už nyní je zřejmé, že na zastavení dluhové krize eurozóny stačit nebude. Uvažuje se, že se prováže se zdroji Evropské centrální banky, díky čemu by už nebylo nutné schvalování záchranných balíčků jednotlivými členskými státy. Počítá se i s odpuštěním poloviny řeckého dluhu.

Pravostředová vláda Ivety Radičové vydržela u moci pouhých 15 měsíců. Padla v úterý večer poté, co premiérka spojila hlasování o rozšíření pravomocí fondu finanční stability s otázkou důvěry své vládě. Jeden z koaličních partnerů, liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) přitom předem varovala, že takzvaný euroval nepodpoří, ani kdyby to vedlo k pádu vlády.

Vojtěch Berger, Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme