Fico pojede do Moskvy na oslavy konce války, vojenské přehlídky se nezúčastní

Slovenský premiér Robert Fico dnes oficiálně potvrdil, že se zúčastní oslav 70. výročí konce války v Moskvě. Vojenské přehlídce na Rudém náměstí se ale chce vyhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

38. sjezd ČSSD v Praze, Robert Fico | Foto: Filip Jandourek

O cestě slovenského předsedy vlády Roberta Fica do Moskvy už dříve informovali ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček.

Fico ale svoji přítomnost na oslavách výročí konce války v Moskvě oficiálně potvrdil až dnes. Řekl, že nejdříve si 8. května připomene pád fašismu v Kyjevě a poté se přesune do Moskvy.

„Na Slovensku zemřelo 63 000 vojáků tehdejší Rudé armády a nikdo nepochybuje, že rozhodující úlohu na pádu fašismu měl tehdejší Sovětský svaz. Pokud se chce někdo dívat na historii jinýma očima, já za to nemůžu. Toto jsou historická fakta, a proto se za takovýto krok nemám důvod stydět,“ napsal na sociální síti Facebook slovenský premiér.

V plánu má také kladení věnců společně s českým prezidentem Milošem Zemanem a recepci v ruské metropoli. Vojenskou přehlídku ale sledovat nebude.

Premiér Fico tak v Moskvě zastoupí slovenského prezidenta Kisku, který účast na oslavách odmítl kvůli ruské anexi Krymu.

Slovenský premiér Robert Fico potvrdil, že se zúčastní oslav 70. výročí konce války v Moskvě | Foto: oficiální Facebook Roberta Fica

Petr Vavrouška, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme