Fico: Slovensko kvóty nepřijme, ani když ho ministři EU přehlasují

Pokud příští týden ministři vnitra zemí Evropské unie kvalifikovanou většinou přijmou rozhodnutí o povinných kvótách pro přerozdělení uprchlíků do členských zemí přes nesouhlas Slovenska, vláda v Bratislavě s nimi i tak nebude souhlasit. Podle serveru teraz.sk to řekl slovenský premiér Robert Fico. Podle předsedy maďarské vlády Viktora Orbána jsou zamýšlené kvóty nemoudré a nespravedlivé, pokud by se ale na nich EU shodla kvalifikovanou většinou, Budapešť by to akceptovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Robert Fico na tiskové konferenci po jednání visegrádské čtyřky

Premiér Robert Fico na tiskové konferenci po jednání visegrádské čtyřky | Foto: Vláda České republiky

"Každá země má suverénní právo řešit svou demografickou situaci zvaním uprchlíků, ale není možné vnucovat jiným suverénním státům, koho a za jakých podmínek musí přijmout na svém území. Byl by to konec iluze malých států, že v EU mají svůj hlas," uvedl Fico v parlamentu.

Premiér poděkoval parlamentní opozici, že podporuje odmítavý postoj vlády k povinným kvótám. "Jejich zavedení bude pozvánkou pro další imigranty," řekl. Za zvláštní označil, že země, které dodržují schengenská pravidla, jsou kritizovány, a ty, které je porušují, nikoli.

"Není to spor mezi špatným Východem a dobrým Západem, ale spor o pravidla EU a jejich dodržování," prohlásil Robert Fico.

Maďarská policie u hraničního přechodu Horgoš použila proti běžencům slzný plyn

Číst článek

Maďarský premiér Orbán připomněl, že také jeho země je stejně jako Slovensko, Česko či Polsko proti kvótám. "Pokoušíme se najít spojence, ale středoevropské země nejsou ani dohromady dodatečně silné, aby jim zabránily," řekl Orbán v rozhovoru pro německý deník Die Welt.

Snaha prosadit povinné počty migrantů, jichž se jednotlivé země mají ujmout, kvalifikovanou většinou a ne jednomyslně, považuje za "trik" ze strany Evropské komise. Maďarsko je podle něho o kvótách připraveno jednat, ale jen na dobrovolném základě a teprve tehdy, až se podaří příliv migrantů zastavit.

Ministři vnitra budou znovu jednat o kvótách příští týden v úterý poté, co k dohodě nebyli s to dospět tento týden. Hlavním sporným tématem opět bude návrh na krizové přerozdělení celkem 120 tisíc Syřanů, Iráčanů a Eritrejců z Řecka, Itálie a Maďarska. V ministerské radě se hlasuje kvalifikovanou většinou, je tam tedy možné přehlasovat skupinu zemí, která příslušný krok odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme