Fico vyhrál slovenské volby. Do koalice se s ním asi nikdo nepohrne

Předseda slovenské strany SMER Robert Fico i po drtivém vítězství ve slovenských volbách avizoval, že nechce vládnout sám, a že bude hledat koaličního partnera. Najít ho ale zřejmě nebude lehké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico | Zdroj: Reuters

Fico argumentoval potřebou spolupráce v době, kdy je Slovensko v nepříznivé ekonomické situaci. Zároveň by dvojkoalice Fica zbavila absolutní zodpovědnosti za nepopulární úsporná opatření. Obě strany, které by připadaly v úvahu, mu ale předem daly košem.

Křesťanští demokraté i maďarsko-slovenská strana Most-Híd vzkázaly, že volební výsledky hovoří jasně ve prospěch jednobarevné vlády. Prezident Ivan Gašparovič už naznačil, že Roberta Fica pověří sestavením vlády. Vyzval také vítězný SMER a poraženou pravici, aby navzájem spolupracovaly.

Nečas: Drtivé vítězství strany SMER je výsledkem nesoudržné pravice

Číst článek

Robert Fico chce přesto zítra pozvat všechny nové parlamentní strany ke kulatému stolu. Pokud opravdu partnera nenajde, slíbil, že se bude chovat k opozici férově. Největší ztrátu oproti minulým volbám utrpěla strana SDKÚ Mikuláše Dzurindy, získala jen 6 procent hlasů. Dzurinda označil volební výsledek i za svou osobní prohru.

Výsledky parlamentních voleb na Slovensku
SMER – 44, 41% – 83 křesel
KDH – 8,82% – 16 křesel
Obyčejní lidé – 8,55% – 16 křesel
Most-Híd – 6,89% – 13 křesel
SDKU-DS – 6,09% – 11 křesel
Svoboda a solidarita – 5,88% – 11 křesel

Dosud opoziční strana SMER, která volby vyhrála, získala historicky nejvíc hlasů, 44 procent, a obsadí 83 křesel ve 150členném parlamentu. Tvrdou porážku naopak utrpěly strany dosavadní pravicové koalice.

V novém slovenském parlamentu bude celkem šest politických stran. Kromě SMERu ještě křesťanští demokraté, Obyčejní lidé, Most-Híd, liberální Svoboda a Solidarita a konečně SDKÚ Mikuláše Dzurindy.

Úspěch strany SMER je pro nás inspirací, říká Bohuslav Sobotka

Číst článek

Předčasné volby vyvolal pád vlády Ivety Radičové loni v říjnu. Předvolební kampaň poznamenalo několik skandálů v čele s korupční kauzou Gorila.

Fico dodrží tradici a navštíví Prahu

První zahraniční cesta předsedy slovenských sociálních demokratů Roberta Fica v roli staronového premiéra povede opět do Prahy.

„Byla by asi velká chyba, kdybychom rušili tradice. Praha – žádné jiné město nemohu v tomto okamžiku říct,“ uvedl Fico v České televizi.

Fico věří, že jako nový slovenský premiér bude mít s českým premiérem Petrem Nečasem znovu přátelské vztahy bez ohledu na rozdílnou politickou orientaci.

Nečas potvrdil, že vlády obou zemí spolu vždy dobře spolupracovaly.

Vojtěch Berger, Tereza Bartůňková, Matěj Skalický, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme