Ficova vláda žádá o důvěru, její program je podle kritiků příliš nekonkrétní

Nová slovenská vláda Roberta Fica požádala o důvěru v parlamentu. Hlasování i rozprava o programovém prohlášení jsou na programu ve čtvrtek. Fico se v projevu před poslanci zavázal ke snižování deficitu veřejných financí. Jeho vláda podporuje vznik takzvaného trvalého eurovalu a fiskální smlouvu EU. Opozici se ale nelíbí, že se Fico bude při úpravách státních financí spoléhat hlavně na vyšší daně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico | Foto: Filip Jandourek

Robert Fico sestavil jednobarevnou vládu a jeho programové prohlášení se v základních bodech kryje s jeho předvolební rétorikou. Kabinet se zavazuje k rozpočtové disciplíně a výslovně například podporuje záchranné finanční mechanismy eurozóny.

Situaci státní pokladny mají vylepšit hlavně vyšší daně, vláda se zaměří zejména na bohaté. Postaví se naopak za chudé a za důchodce, třeba garancí minimálního důchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Bratislavy se přihlásil zpravodajem ČRo Vojtěch Berger

K programovému prohlášení mají výtky například ekonomové, v dokumentu podle nich chybí konkrétní kroky, jak zkrotit zadlužování státu. Vláda například neříká, jak chce příští rok stlačit schodek státního rozpočtu pod 3 procenta HDP, jak vyžaduje EU. Za málo konkrétní označují vládní program i odborníci z jiných oblastí, například na boj proti korupci nebo justici.

Podle opozice je prohlášení bianco šek pro Ficovy ministry, kteří si nyní ve svých funkcích budou moci dělat téměř cokoli, protože jim prohlášení prakticky nic neukládá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o důvěře Ficově vládě sleduje zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Jiné analýzy vládního programu si naopak všímají toho, že se v něm kabinet Roberta Fica vyvaroval prvoplánových populistických slibů. Nejde podle nich o dokument, který by převracel Slovensko vzhůru nohama, například z hlediska ústavních změn.

Fico se prý snažil do vytváření vládního programu zahrnout připomínky nejrůznějších skupin. Podle něj se uskutečnilo až sto schůzek zástupců jeho vlády s představiteli společenských skupin, jako jsou akademici, církev, zaměstnavatelé či odbory.

Důvěra je téměř jistá

Vyslovení důvěry je prakticky jisté, Fico má v parlamentu pohodlnou většinu. Jednání parlamentu ale potrvá minimálně do čtvrtka, nyní je parlamentní schůze přerušena a o programovém prohlášení jednají výbory. Od slabé opozice, která utrpěla v březnových volbách drtivou porážku, se čeká tvrdá kritika vládního programu.

Poslanci stran předchozí středopravicové vlády Ivety Radičové se zřejmě zaměří hlavně na ekonomiku. Ficovi budou jistě vyčítat, že se sice hlásí k rozpočtové konsolidaci, čímž vzal pravici vítr z plachet, problém však je, že Ficova konsolidace bude spočívat zejména ve vyšších daních a nikoli v úsporách.

Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme