Ficův SMER má parlamentní většinu, zřejmě sestaví jednobarevnou vládu

Ve slovenském parlamentu bude mít poprvé v novodobé historii většinu jediná politická strana. Včerejší volby suverénně vyhrál dosud opoziční SMER – sociální demokracie vedená Robertem Ficem. Po sečtení všech hlasů má 83 poslaneckých křesel ze 150, což stačí na sestavení jednobarevné vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico oslavuje vítězství se spolustraníky | Zdroj: ČTK

Ficův SMER vyhrál výrazněji, než ukazovaly předvolební průzkumy – hlas dostal od 44,41 procent voličů.

Překvapila také nečekaně vysoká, téměř šedesátiprocentní volební účast, která měla pomoct novým stranám kritizujícím korupční kauzu Gorila a klientelismus ve slovenské politice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolebním vývoji na Slovensku hovořil v Ranním Radiožurnálu bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Z nováčků se ale do parlamentu dostali jen Obyčejní lidé Igora Matoviče, který se proslavil neformálním vystupováním a konfrontačním politickým stylem. Matovič se svojí novou stranou obsadil dokonce dělené druhé a třetí místo.

V novém slovenském parlamentu tak bude celkem šest politických stran. Kromě SMERu ještě křesťanští demokraté, Obyčejní lidé, Most Híd, liberální Svoboda a Solidarita a konečně SDKÚ Mikuláše Dzurindy.

Neuspělo naopak kontroverzní hnutí 99 procent, které těsně před volbami čelilo podezření, že falšovalo podpisy nutné pro svou vlastní registraci.

Výsledky parlamentních voleb na Slovensku
SMER – 44, 41% – 83 křesel
KDH – 8,82% – 16 křesel
Obyčejní lidé – 8,55% – 16 křesel
Most-Híd – 6,89% – 13 křesel
SDKU-DS – 6,09% – 11 křesel
Svoboda a solidarita – 5,88% – 11 křesel

Expremiér avizoval, že by si přál koaliční vládu, nakonec mu ale možná nezbude nic jiného, než vládnout sám. Ostatní strany totiž již dříve oznámily, že v takovém případě nebudou chtít být pouze do počtu.

„Jestliže jsme získali takový výsledek a jestliže nás ostatní politické strany odmítnou, protože nejdřív musíme vyslechnout, co ty strany říkají, jestli je někdo připravený nebo ne, a my tu nabídku dáváme, potom není důvod nic protahovat. S plnou mírou převezmeme výsledek, který jsme získali, abychom přetavili do sestavení vlády, do programového prohlášení, do hlasování o důvěře a do toho, aby tento stát normálně fungoval,“ prohlásil na tiskové konferenci k průběžným výsledkům.

Robert Fico chce přesto zítra pozvat všechny nové parlamentní strany ke kulatému stolu. Pokud opravdu partnera nenajde, slíbil, že se bude chovat k opozici férově:

Ficův SMER má parlamentní většinu, zřejmě sestaví jednobarevnou vládu | Foto: Reuters

„Přestože jsme získali nadpoloviční většinu mandátů, nechceme přijímat rozhodnutí autoritativně a mocensky jen proto, že je většina. Byl bych velmi rád, kdyby na přípravě programového prohlášení vlády participovali sociální partneři, zaměstnavatelé, zaměstnanci, ale i další. Protože společenská dohoda na nejvýznamnějších opatřeních je to, co dnes Slovensko potřebuje. Slovensko potřebuje klid a stabilitu.“

Pravicová SDKÚ má v otázkce účasti ve vládě jasno: „Pohovořit ano, ale SDKÚ do vlády se SMERem nepůjde. Ne sondážní rozhovory, ale rozhovory o vztazích mezi budoucí vládou, opozicí. Nevím, jako představu bude mít pan Fico, ale naše pozice z pohledu vládní sestavy je jasná,“ řekl Českému rozhlasu její předseda Mikuláš Dzurinda.

Vláda Roberta Fica bude postavena před nutnost rychlých rozpočtových škrtů, bude řešit rozsah integrace do evropských struktur. Budoucí premiér se chce integrovat plně, v parlamentu však bude mít opoziční strany, které se stavějí proti. Neméně palčivá jsou i dvě vnitropolitická témata – zanedbaná justice a zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úkoly Ficovy vlády shrnul v Odpoledním Radiožurnálu šéfredaktor deníku SME Matúš Kostolný

„Fico to nebude mít lehké. Bude vládnout sám a nebude moci házet vinu na někoho jiného, jako to bylo v jeho první vládě, kdy používal pány Slotu a Mečiara jako fackovací panáky k odpoutávání pozornosti,“ upozorňuje navíc Kostolný.

Podle šéfredaktora slovenského deníku SME Matúše Kostolného stojí za velkým úspěchem strany SMER Ficova schopnost efektivně oslovovat lidi. „Říká se tomu i populismus. A navíc pravice, tedy jeho opozice, je v absolutním rozkladu,“ dodává.

Z Fica se nestal Orbán, hodnotí maďarská média slovenské volby

Číst článek

V porovnání Roberta Fica a bývalého premiéra Mečiara vidí Kostolný velký rozdíl: „Fico je sofistikovanější, modernější politik, vzor autoritativního vůdce. Není to ta jednoduchá verze z 90. let.“

Předčasné volby vyvolal pád vlády Ivety Radičové loni v říjnu. Předvolební kampaň poznamenalo několik skandálů v čele s korupční kauzou Gorila.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme