Ficův Směr slibuje, že zajistí schválení eurovalu na Slovensku

Končící slovenská vláda hledá podporu pro navýšení záchranného fondu eurozóny. Včera ho poslanci napoprvé neschválili, a kvůli tomu padl i kabinet Ivety Radičové. Klíčovým hráčem se teď stává šéf opozičního Smeru Robert Fico.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico se svými stranickými kolegy. Euroval podle nich musí být schválen

Robert Fico se svými stranickými kolegy. Euroval podle nich musí být schválen | Zdroj: ČTK

S Robertem Ficem by se dnes měli sejít předsedové tří koaličních stran. Čtvrtý Richard Sulík bude chybět. Právě on se svou stranou SaS včera vládu potopil, a tak si nejspíš zavřel dveře do kteréhokoli příštího kabinetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji na Slovensku jsme v Ozvěnách dne mluvili s předsedou poslanců SaS Jozefem Kolárem a Grigorijem Mesežnikovem z Inštitútu pre verejné otázky

Odcházející vládě půjde hlavně o to, aby Smer poskytl svoje hlasy na podporu záchranného fondu, Slovensko ho schválilo, a tím se celé téma smetlo ze stolu.

Světová média většinou interpretují včerejší slovenské hlasování jako důkaz neústupnosti malé země proti celé eurozóně a jako velkou ránu plánům na řešení dluhové krize.

Robert Fico ale několikrát slíbil, že díky jeho straně Slovensko euroval schválí, a to na opakovaném hlasování v parlamentu nejspíš v nejbližších dnech.

Kvůli pádu vlády přerušil svou zahraniční cestu v Asii i slovenský prezident Ivan Gašparovič. Ten se rozhodne, koho pověří sestavením nového kabinetu.

SaS proti morálnímu hazardu v eurozóně

Představitelé do včerejška vládní strany Svoboda a solidarita svého odmítavého postoje k eurovalu, který nakonec smetl i kabinet Ivety Radičové, nelitují.

„Svoboda a solidarita šla loni v létě do parlamentních voleb s určitými hodnotami, a nikdy se nepodepíšeme pod to, aby se přes takovéto eurovaly, jaké jsou dnes v Evropě navrhované, nejen hazardovalo s penězi slovenských daňových poplatníků, ale koneckonců aby se Slovensko přímo podílelo na pokračujícím morálním hazardu v eurozóně,“ řekl v poledních Ozvěnách dne předseda poslanců SaS Jozef Kolár, který současně odmítl výtky, které jeho straňu obviňují z populismu.

Slovenská premiérka Iveta Radičová poté, co její vláda nedostala v parlamentu důvěru | Foto: Reuters

„Je jen na škodu věci, že v Evropě ta demokracie, nebo spíš řečeno nedemokracie, dospěla do takového stádia, že když si svobodný parlament svrchovaného státu členské země eurozóny dovolí nesouhlasit s návrhem, který vznikne na úrovni ministrů financí nebo summitu hlav států eurozóny, jsou politici hned označovaní za rebely a nezodpovědné. Ale já se ptám, není nejvyšší čas zamyslet se nad tím, že Evropu je potřeba začít budovat na úplně nových principech?“ doplnil Kolár.

Grigorij Mesežnikov, prezident bratislavského Inštitútu pre verejné otázky upozornil, že jestliže cílem této strany bylo zabránit schválení eurovalu, svým postojem toho nedosáhla.

„Naopak euroval schválený bude, ale oni už nebudou u moci. A nedá se vyloučit, že tento vývoj povede k tomu, že Robert Fico, předseda nejsilnější opoziční strany, se vrátí do pozice ministerského předsedy, což je v podstatě pro stranu SaS absolutně neakceptovatelné. Protože ta se - ještě jako neparlamentní strana - profilovala právě na kritice politiky předchozí (Ficovy) vlády,“ poznamenal Mesežnikov.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme