Fidel Castro předává poslední otěže moci

Někdejší kubánský vládce Fidel Castro se zřejmě vzdává poslední významné funkce. Ze zdravotních důvodů předal pravomoci 1. tajemníka Komunistické strany Kuby. Oznámil to v projevu ke studentům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ať žije Fidel! | Foto: Martin Stiller

Fidel Castro možná ustupuje do pozadí. Dal najevo, že předal pravomoci spojené s výkonem funkce šéfa komunistické strany. Formálně ale zůstává v jejím čele. Zatím není jasné, co to pro vedení Kuby bude znamenat. Zástupci emigrantské komunity ve Spojených státech zatím ale byli k podobným gestům Fidela Castra skeptičtí.

I když od roku 2006 oficiálně vládne jeho mladší bratr Raúl, Fidel zůstává podle nich tím, kdo tahá za nitky moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak Fidel Castro vyklízí pozice, jsme v Dopoledním Radiožurnálu hovořili s vedoucím španělské redakce ČRo Freddym Valverdem.

Také podle vedoucího španělské redakce zahraničního vysílání ČRo Freddyho Valverde, je těžké předvídat, zda Fidelovo prohlášení, že kvůli chatrnému zdraví předal pravomoci šéfa Komunistické strany znamená, že je jeho vliv na Kubě už jenom symbolický.

„Neřekl oficiálně, že prohlašuje, že se funkce vzdává. Nesmíme také zapomenout, že na Kubě je pořád totalitní režim a tam není nic řečeno úplně na sto procent. Také není stoprocentní to, že se bude konat sjezd komunistické strany,“ uvedl Valverde v Dopoledním Radiožurnálu.

Připomněl, že poslední sjezd komunistů byl v roce 1997. „Takže uplynulo od něj už hodně let a oni přitom pokaždé tvrdili, že další sjezd se bude konat příští rok, ale nebylo to tak. Teď tedy opět naznačili, že sjezd bude, ale zda tomu tak bude, je složité tvrdit,“ dodal.

Upozornil, že Castrovi je už 84 let a informace o jeho zdraví, které není nejlepší, je do teď státním tajemstvím. „On se objevuje sem tam po dlouhé době. Dává najevo, že ještě je přítomen. Domnívám se, že se nebude vzdávat úplně bez boje. Uvidíme, zda ho pak na případném sjezdu nepřesvědčí, aby ještě ve funkci tajemníka KS zůstal,“ říká Valverde.

50 let Kubánci nevěděli, co je tržní ekonomika

Kuba se pod tlakem ekonomických potíží vydává na cestu hospodářských reforem. Někteří pozorovatelé se v této souvislosti ptají zda by byly reformy stejně výrazné, kdyby stále vedl Kubu Fidel v plné síle. Vedoucí španělské redakce ČRo v této souvislosti uvedl, že na to měl čas 50 let a za tu dobu to neudělal.

„Teď jeho bratr Raúl naznačil, že existují nějaké reformy, ale ty jsou jen naoko - pro mezinárodní společenství. Protože na Kubě to jde velmi pomalu, Kubánci musí měnit svoji mentalitu. 50 let nevěděli, co je to tržní ekonomika a teď strana rozhodla, že se v tom něco bude dělat. Takže situace je komplikovaná,“ řekl.

Hanka Shánělová, Vít Pohanka, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme