Fidel Castro se během kubánských voleb objevil po dlouhé době na veřejnosti

Fidel Castro se po dlouhé době objevil na veřejnosti. Státní televize odvysílala záběry, jak přišel v Havaně vhodit svůj hlas do urny při parlamentních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro rozmlouvá během voleb s novináři | Zdroj: Reuters

Televize zveřejnila klasický volební záběr, jak politik vhazuje svůj hlas do urny. S pionýry, kteří stáli po obou stranách, Casto prohodil pár slov a potřásl si rukou.

Pak údajně mluvil asi hodinu s novináři. Bohužel k němu mohli jen zástupci domácích médií. „Jsem si jistý, že Kubánci jsou skutečnými revolucionáři. Nesmírně se obětovali. Padesát let blokády a Američané stejně neuspěli,“ řekl Castro kubánským médiím.

Z veřejného života se Castro stáhl v roce 2006, kdy kvůli vážným zdravotním potížím předal moc svému bratrovi Raúlovi.

Slavnému revolucionáři je 86 let. Jeho věk už je na něm znát. Oproti dřívějším veřejným vystoupením byl hodně shrbený, podle svědků ani jeho hlas už není, co býval. Zpravodajka BBC ho popsala jako slabý až neslyšitelný. Nicméně při odjezdu z volební místnosti mu i tak měl mávat nadšený dav.

Samotné volby dopadly tak, jak měly. Kuba je stále komunistická země. Voleb se nesmí účastnit opozice a kandidáty vybírá strana. A například jedním z kandidátů byl i Fidel Castro, který přitom už před několika lety předal moc do rukou svého mladšího bratra.

Kubánci ale teď s napětím očekávají, koho si Raúl Castro vybere za viceprezidenta a ministry. To může naznačit, kdo bude dalším nositelem revolučního nadšení po 81letém Raúlovi.

Silvie Třeslínová, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme