Fidel Castro se po roce objevil na veřejnosti, podle kubánských médií vypadal vitálně

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro se po více než roce objevil na veřejnosti. Podle kubánských oficiálních médií v pondělí pozdravil delegaci z Venezuely a vypadal vitálně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro (vpravo)

Fidel Castro (vpravo) | Foto: Ricardo Stuckert, PR, CC BY 3.0 BR

Na snímcích si Castro sedící v autě potřásá rukou z okna s návštěvou z Venezuely. Na sobě má bundu a na hlavě baseballovou čepici. Média však podle agentury Reuters neuvedla, proč s informací přišla až po pěti dnech od návštěvy.

Podle médií se Castro na 90 minut setkal ve škole s 33 Venezuelany, kteří byly na Kubě na misi solidarity. Podle listu Juventud Rebelde byl Fidelův stisk dlouhý a bývalý šéf státu měl jasnou mysl. Od pádu Sovětského svazu je Venezuela, která je bohatá na ropu, nejbližším spojencem komunistické Kuby.

Naposledy se Castro objevil na veřejnosti na počátku loňského roku, kdy se zúčastnil otevření havanského kulturního centra sponzorovaného jedním z jeho oblíbených kubánským umělců, Alexisem Leyvou přezdívaným Kcho.

Osmaosmdesátiletý Castro se chopil vedení země poté, co jím vedený komunistický převrat svrhl v roce 1959 režim diktátora Fulgencia Batisty. Kvůli zhoršujícímu se zdraví předal část svých pravomocí v roce 2006 svému mladšímu bratrovi Raúlovi a úplně se vzdal funkce v roce 2008.

Fidel příležitostně píše novinové sloupky, ve svém domě přijímá různé osobnosti a jen zřídka se objevuje na veřejnosti. Jeho současná úloha v tvorbě politiky je neznámá.

Mnoho Kubánců se domnívá, že Raúl konzultuje se svým bratrem velká rozhodnutí. Jeho dlouhé mlčení po zprávě o sblížení Kuby s Amerikou loni v prosinci však vyvolalo otázky o jeho zdraví a jeho souhlasu s tímto krokem, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme