Fidel Castro se vzdal postu kubánského prezidenta

Fidel Castro se vzdal funkce kubánského prezidenta a velitele armády. Vyplývá to z jeho poselství kubánskému lidu, které zveřejnilo internetové vydání deníku komunistické strany Granma. Fidel Castro vládne Kubě od revoluce v roce 1959. Formálně stále funkci zastává, ale v červenci 2006 předal své pravomoci svému mladšímu bratrovi Raúlovi. Od té doby se na veřejnosti neukázal. Rozhodnutí kubánského vůdce Fidela Castra opustit prezidentské křeslo nebylo pro svět žádným velkým překvapením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F. Castro a N. Chruščov - arch. snímek | Zdroj: ČTK

Fidel Castro svoji prezidentskou funkci nevykonává prakticky už rok a půl po hospitalizaci spojené s operací zažívacího traktu. Vládou mezitím pověřil svého šestasedmdesátiletého bratra Raúla.

"Nebudu se ucházet o funkci předsedy státní rady a vrchního velitele ozbrojených sil a ani ji nepřijmu," napsal jedenaosmdesátiletý Fidel Castro v nejnovější ze svých pravidelných úvah.

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu předal Castro před devatenácti měsíci pravomoci nejvyšší kubánské funkce svému bratrovi Raúlovi. Od té doby se Fidel na veřejnosti neobjevil a posílal pouze svá poselství.

Před měsícem byl ale jako člen jednotné a jediné kandidátky strany znovu zvolen do parlamentu. Ten se sejde v březnu, aby vybral nové členy státní rady a tím i kubánského prezidenta.

Fidel Castro ve svém poselství přiznává svůj špatný zdravotní stav, ale zároveň píše, že duševně je v pořádku, hodně čte a přemýšlí a píše úvahy. "Neloučím se s vámi. Přeji si jen dál bojovat jako voják myšlenek," napsal Fidel Castro, který stál v čele komunistické Kuby od revoluce v roce 1959.

Kubánská revoluce podle něj může počítat s kádry ze staré gardy i s těmi mladšími. "Mají moc i zkušenosti dost zkušeností, aby mohli zajistit náhradu," napsal Fidel Castro.

Cesta k moci

Syn bohatého farmáře a jeho kuchařky, vystudovaný právník a revolucionář. Poprvé se pokusil svrhnout režim kubánského prezidenta Batisty v roce 1953. O šest let později se mu to podařilo.

Fidel Castro uchopil moc pevně do svých rukou a stal se z něj téměř absolutní vládce: vrchní velitel vojsk, šéf jediné - Komunistické strany - a hlava státu.

Fidel Castro - arch. snímek | Foto: ČTK

Castro se udržel u moci díky tomu, že ovládl pevně všechny složky moci. Potlačoval opozici v zemi - žaláři na Kubě prošly desetitisíce lidí. A stejně tak desetitisíce dalších Kubánců zemi ilegálně opustily - včetně jeho dcery Aliny.

Fidel Castro přesto zůstává revolucionářskou legendou. Našli v něm spojence všichni, kteří vystupují proti Spojeným státům americkým - naposledy noví latinskoameričtí "revolucionáři", prezident Venezuely Hugo Chávez a Bolívie Evo Morales.

"Ať se sousedé ze severu nebojí, nemám v úmyslu vládnout do sta let," řekl Fidel Castro v jednom z posledních projevů na veřejnosti, než byl v červenci 2006 hospitalizován.

Svět zůstal nepřekvapen

Rozhodnutí kubánského vůdce Fidela Castra opustit prezidentské křeslo nebylo pro svět žádným velkým překvapením. Americký prezident George Bush si myslí, že Castrův odchod může být novým začátkem demokracie na Kubě.

Zatímco Bush oznámil, že by přechodné vedení mělo vést ke svobodným volbám a že Castrův krok vítá, Evropská unie to odmítla komentovat. Mluvčí komisaře pro rozvojovou pomoc Louis Michel jen sdělil, že je Unie ochotna obnovit s Kubou konstruktivní dialog.

Milan Kopp, Jana Petrová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme