Fidel Castro, Si Ťin-pching i Zdeněk Zbytek. Zemanův přítel dostal v Rusku cenu Člověk roku

Český podnikatel a přítel prezidenta Miloše Zemana je mezi lidmi, které Ruský biografický institut zařadil mezi osobnosti letošního roku. Zdeněk Zbytek získal ocenění Člověk roku 2016 v kategorii mezinárodních vztahů. Spolu s ním jsou v této skupině například zesnulý kubánský vůdce Fidel Castro, kazažský prezident Nursultan Nazarbajev nebo čínský vůdce Si Ťin-pching. Zdeněk Zbytek byl vybrán za posílení obchodních a kulturních vztahů mezi Ruskem a Českem, uvádí institut na svém webu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Zbytek dostal v Rusku cenu Člověk roku | Foto: Reprofoto Twitter

Pětašedesátiletý Zbytek byl vojákem z povolání a v roce 1991 z armády odešel v hodnosti plukovníka. Nyní je majitelem firem, které se orientují na Rusko. Předsedá Klubu Rusko a je členem občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Na udělení ocenění, která byla oficiálně předávána ještě opřed vánočními svátky, ve středu upozornil server Aktuálně.cz.

Ruský biografický institut byl založen v roce 1992 jako nevládní nezisková organizace, v jejímž čele stojí spisovatel Svjatoslav Rybas. Institut svou činnost definuje jako „studium ruské společnosti prizmatem nejaktivnější části její elity“.

Prezident Zeman ve vánočním poselství vyzdvihl ekonomickou situaci v Česku, kritizoval pokles investic

Číst článek

Letošní ocenění získal za státní politiku prezident Vladimir Putin, který je takto od roku 1999 oceňován každoročně. Za rozvoj historických a kulturních vztahů byl oceněn režisér Nikita Michalkov.

Před rokem 1989 byl Zbytek velitelem tankové divize ve Slaném. V roce 2009 se objevil po boku Zemana. V médiích se již dříve objevily informace o tom, že Zbytkovy aktivity v postsovětských zemích monitoruje Bezpečnostní informační služba. Zbytek ale popřel, že by pracoval jako ruský špion.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme