Filipínci oslaví Velký pátek ukřižováním

Na Filipínách se dnes nechají vybraní jedinci dobrovolně ukřižovat. Jedná se o tradiční obřad, který se v zemi koná už půl století. Pro připomenutí smrti Ježíše Krista se nechá několik věřících Filipínců zbičovat a přibít na kříž. Obřad se koná ve městě San Fernando v provincii Pampanga.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipíny-Ukřižování 2011 215 | Foto: Robert Mikoláš

18 Filipínců se nechá dobrovolně ukřižovat. Tradiční obřad připomínající smrt Ježíše Krista se už půl století koná v provincii Pampanga severně od metropole Manily. Věřící se při něm nechávají dobrovolně přibít na kříž, další se zase do krve bičují.

Kříže připomínající smrt Ježíše Krista opět stojí v městě San Fernando ležícím zhruba 80 km severně od Manily.

Lidé, kteří se na ně nechají přibít, tím vyjadřují svou víru, někteří se také obětují za své rodiny. K nejznámějším patří padesátiletý Ruben Enaje, který tento způsob sebetrýznění letos podstupuje už po pětadvacáté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš o křižování na Filipínách.mp3

Slavnost začala v 9h ráno na umělém pahorku s třemi vztyčenými kříži. Desítky mužů pochodují po křížové cestě a bičují se do zad. U jednoho z nich už museli zasahovat zdravotníci. Bičováním se sebemrskači snaží smýt ze sebe všechny hříchy.

Letos se nechá přibít na kříž 18 mužů. Zatím se modlí před kříži a čekají na okamžik, kdy budou do jejich rukou zatlučeny 15 centimetrové hřeby desinfikované pouze v alkoholu. Celý obřad bude trvat asi hodinu, přičemž každý ukřižovaný bude na kříži viset zhruba 10 minut.

Představitelé římsko-katolické církve s rituálem, který na Filipínách probíhá od roku 1962, nesouhlasí, úřady ho ale nezakazují.

Filipíny-Ukřižování 2011 524 | Foto: Robert Mikoláš

Ukřižování se zároveň stává i turistickou atrakcí, kterou si nenechají ujít zájemci z domova i ze zahraničí.

Filipíny jsou spolu s Východním Timorem jedinými převážně katolickými zeměmi v Asii.

Robert Mikoláš, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme