Filipínci v kostelech vzpomínali na oběti tajfunu. Stále se pohřešují stovky lidí

Filipínci se modlí za oběti tajfunu Haiyan. Podle OSN si přírodní katastrofa dosud vyžádala více než 4,5 tisíce mrtvých, dalších asi 1400 lidí se stále pohřešuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínci se modlí za oběti tajfunu Haiyan | Foto: Robert Mikoláš

„Děkujeme Bohu za to, že nás zachránil a dal nám druhou šanci,“ dodávali mnozí Filipínci při nedělní mši v kostele Santo Niňo v Taclobanu.

Věřící se modlili i v dalších chrámech. Nevadilo jim, že některé nemají střechu nebo jim chybí část obvodových zdí.

Supertajfun Haiyan poškodil na půl milionu domů, z toho polovinu zcela zničil. K většině obyvatel zasažených obcí už dorazila alespoň základní humanitární pomoc.

Zejména lékaři ale svádějí boj s časem. Například japonští doktoři už proto v Taclobanu používají nejmodernější technologie vyvinuté poté, co ve Fukušimě udeřila vlna cunami.

Prezident slibuje další pomoc

Filipínský prezident Benigno Aquino čelí kritice, protože se úřadům stále nepodařilo zajistit dodávky zásob do všech odlehlých horských oblastí. Teď se prezident vypravil na zdevastovaný ostrov Samar, aby obyvatele uklidnil. Spoléhá se zejména na pomoc ze zahraničí.

„Když dojde k přírodní katastrofě, můžeme se jen modlit, ale zároveň je důležité dělat všechno, co je v našich silách. Chci zdůraznit, že filipínská vláda má prostředky a že nám pomáhá řada zemí, je jich nejméně 28. Když nám všichni pomohou, bude cesta k obnově rychlejší a ne tak složitá,“ uvedl.

S dopravou zásob do vzdálených oblastí, kde zůstali lidé bez jídla, významně pomáhají zejména vrtulníky z americké letadlové lodi George Washington. Distribuce potravin ovšem podle OSN stále nedostačuje.

Robert Mikoláš, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme