Filipínská armáda vytáhla do boje proti radikálním islamistům

Filipínská armáda bojuje proti islámským radikálům. Na jihu Filipín se střetli vládní vojáci se členy skupiny Abú Sayafa. Skupina Abú Sayafa je napojená na Al-Kaidu a patří k nejnebezpečnějším v tomto regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda ve filipínské vesnici | Zdroj: ČTK

Šest příslušníků námořní pěchoty bylo v boji se dvěma sty rebely zabito. Dalších 20 zraněno. Podle armády se ale podařilo zabít osm islamistů a zranit desítky dalších. Ostatním se však přesto podařilo uprchnout do hornaté oblasti ostrova Cholo, kde má skupina Abú Sayafa svou hlavní základnu.

Armáda převážně katolických Filipín se snaží při nové ofenzivě zlikvidovat tuto organizaci, která získává peníze na zbraně hlavně únosy novinářů a zahraničních turistů, za které žádá výkupné. V roce 2002 jí v tom v rámci boje s terorismem pomáhaly i americké jednotky. Zajmout či zabít všechny hlavní velitele se ale ani jim nepodařilo.

Cílem současné operace je i zadržet dva spolupachatele atentátu na Bali, při kterém v říjnu 2002 zahynulo 202 převážně zahraničních turistů. Oba se totiž skrývají v táboře skupiny Abú Sayafa.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme