Filipínská narkomafie vypsala odměnu za smrt prezidenta. Nabízí dvacet miliónů dolarů

Nový filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil válku drogám. A všem, kdo je užívají, nebo s nimi obchodují. Drogové kartely mu teď ale úder vracejí. Pro toho, kdo zabije prezidenta, vypsaly odměnu, která dosahuje několika miliónů dolarů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

71letý filipínský prezident Rodrigo Duterte slibuje do půl roku v zemi drasticky snížit kriminalitu

71letý filipínský prezident Rodrigo Duterte slibuje do půl roku v zemi drasticky snížit kriminalitu | Zdroj: Reuters

Nástup Rodriga Duterta do prezidentského úřadu byl velkolepý. Jako starosta města Davao razantně snížil kriminalitu a získal si tím mimořádnou oblibu. V předvolebním čase poctivě objížděl celou ostrovní zem a kritizoval hlavně celonárodní apatii.

„Vidím úpadek politiků, úpad víry ve spravedlnost, víry v lepší život a v bezpečí mé země,“ prohlásil. Duterte otevřeně řekl, že problém drog vyřeší jednou provždy během půl roku. Nehodlá prý rozlišovat mezi drobnými konzumenty a bohatými narkobarony.

Tím tak vystrašil uživatele drog, že někteří se krátce před jeho inaugurací sami přicházeli udat policii. Věřili, že když budou rychle odsouzeni, stihnou ještě případnou amnestii nového prezidenta.

„Prezident řekl, že proti uživatelům i dealerům drog bude nemilosrdný. Tak se jdu raději sám vzdát. Chci se už drog jednou pro vždy zbavit,“ přiznal jeden z nich.

Drogové podsvětí teď ale prezidentovi vrací úder. Založilo prý fond, do kterého už narkomafie poslala přes dvacet miliónů amerických dolarů. Kdo prezidenta zavraždí, tomu peníze vyplatí. Odměna se vztahuje i na odstranění šéfa filipínské policie Ronalda dela Rosu.

Duterte reagoval na tyto informace s úsměvem. A prohlásil, že hru přijímá. Buď prý on zabije drogové krále, nebo oni jeho.

„On je nekonveční, nabízí takový úsečný macho styl a lidé ho berou. Touží po této rétorice. Má otevřené dveře, ale naložil si těžké břemeno,“ myslí si univerzitní profesor Ranjit Ray. Se silnými sliby svých prezidentů a rozdílnou realitou už mají prý Filipíny své zkušenosti.

Filip Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme