Filipínská policie zabila při protidrogovém zásahu 32 lidí. Ať je jich pokaždé tolik, vyzval Duterte

Při protidrogovém zátahu filipínské policie v provincii Bulacan zemřelo 32 lidí. To je nejvyšší počet obětí během jediného dne v rámci kontroverzní války proti drogám, kterou loni vyhlásil prezident Rodrigo Duterte. Informovala o tom ve středu agentura AP. Kampaň má na svědomí smrt tisíců lidí, což mnohé země kritizují.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínský prezident Rodrigo Duterte | Zdroj: Reuters

Zátah severně od Manily se konal celé úterý a zúčastnilo se jej 66 policistů. Ti se hájí, že zabití, kteří byli podezřelí z napojení na obchod s drogami, byli ozbrojeni a kladli odpor. Během desítky jednotlivých razií bylo zatčeno přes 100 lidí, policie zabavila 200 gramů metamfetaminu, 786 gramů marihuany a zbraně.

Duterte policii po zátahu blahopřál a policisty vyzval, aby „jich pokaždé zabili tolik", uvedla agentura AFP. Minulý měsíc prezident varoval uživatele drog, že je bude pronásledovat až do „pekelných bran".

Šest kilo kokainu v kufru. Českému seniorovi hrozí v Hongkongu za pašování až 27 let vězení

Číst článek

Boj proti drogám a zločinnosti byly klíčovou součástí Duterteho předvolební kampaně. Západ i mezinárodní humanitární organizace tažení proti drogám a vysoký počet mrtvých kritizují. Poukazují na to, že vraždy, převážně drobných překupníků a vykonávané policií, prezident schvaluje. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že policie vraždy plánuje a v některých případech z nich i profituje.

„Nedávno jsem potkal ženu, která mi řekla, že jejího syna při jednom zátahu zastřelil maskovaný civilista, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Říkala, že její syn nebyl překupník a to, že užívá marihuanu, nahlásil tři měsíce před smrtí úřadům," napsal korespondent BBC v Manile Howard Johnson.

Duterte svou válku proti drogám v lednu zastavil a slíbil, že policii „pročistí" a protidrogové jednotky reorganizuje. V březnu tažení proti drogám začalo znovu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme