Filipínská vláda stahuje vojáky z Iráku

Velitel filipínské jednotky v Iráku je zpátky v Manile. Do konce týdne ho budou následovat všichni filipínští vojáci. Vláda v Manile rozhodla o stažení svého kontingentu, aby zachránila život unesenému filipínskému řidiči. Únosci dali Filipínám ultimátum do 20. července. Pokud by Filipínci hrozbu nevyslyšeli, rukojmí by přišel o život. Filipínská jednotka působila v Hille - jižně od Bagdádu - v polském sektoru od loňského srpna. Měli hlavně pomáhat místnímu obyvatelstvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

unesený Filipínec | Zdroj: ČTK

Během svého působení v zemi za sebou zanechala miniaturní jednotka nezanedbatelnou stopu. 24 vybudovaných základních škol, několik mostů a veřejných zdravotních středisek, 11 obnovených čističek vody, kilometry nových silnic a 46 distribučních center pro léky a potraviny- Přeso se filipínská vláda neubánila ostré kritice většiny spojenců, kteří odvolání jednotek v Iráku vidí jako zbabělé podvolení se nátlaku teroristů.

Podle agentury Reuters se už šéf jedenapadesátičlenného filipínského kontingentu vrátil první Filipínec sloužící v Iráku do země běžnou leteckou linkou.

Stahování filipínských vojáků z Iráku kritizuje náměstek amerického ministra zahraničí Richard Armitage, který je teď na návštěvě Iráku. Mimojiné prohlásil, že zásadní rozhodnutí v Iráku už nepřijímají Spojené státy, ale prozatímní irácká vláda. Podle něj už Spojené státy nesedí na předním sedadle s rukama na volantu, ale podporují suverénní vládu.

Markéta Kaclová, Šárka Furda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme