Filipínský prezident opět v akci. Pohrozil úředníkům, že za korupci je vyhodí z letícího vrtulníku

Filipínský prezident Rodrigo Duterte opět šokuje celý svět výroky o vlastní brutalitě. Tentokrát pohrozil vládním zaměstnancům. Pokud se nechají uplácet, vyhodí je z letícího vrtulníku. Už to prý jednou udělal a je připravený to udělat zase.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínský prezident Rodrigo Duterte | Zdroj: Reuters

„Když budete úplatní, vylákám vás do vrtulníku do Manily a vyhodím vás ven. Už jsem to udělal, tak proč bych to nemohl udělat zas?" řekl prezident při projevu na setkání s oběťmi tajfunu. Potrestal prý tímto způsobem jednoho Číňana, podezřelého ze znásilnění a vraždy.

Duterteho mluvčí Ernesto Abella řekl, že není jisté, zda se to opravdu stalo. „Řekněme, že se to říká," prohlásil mluvčí.

Když jsem byl starostou, vyhledával jsem překupníky drog a zabíjel je, pochlubil se filipínský prezident

Číst článek

Zástupce OSN zabývající se ochranou lidských práv vyzval, aby Filipíny začaly vyšetřovat případy, kdy Duterte zabíjel lidi. Prezident ho označil za „idiota a pitomce", který by se měl vrátit do školy.

S podobnými požadavky už přišlo ale také několik filipínských senátorů. Podle nich by Duterte kvůli svým doznáním měl čelit odvolání z úřadu.

Duterte se rád chlubí svou brutalitou

Duterte se podle agentury Reuters svými výroky znovu přihlásil k vlastní brutalitě. Před několika týdny přiznal, že v době, kdy působil jako starosta města Davao, lidi zabíjel, často z jedoucího motocyklu. Oběti podle něj byly osoby podezřelé z drogových zločinů. Starostou byl 22 let a svými činy prý chtěl povzbudit k podobnému jednání policii.

Prezident nedávno také šokoval. Řekl, že šestice, která byla na manilském předměstí minulý týden zatčena při zabavení půl tuny drog, měla štěstí, že zrovna nebyl ve městě. „Měli štěstí, že jsem nebyl v Manile. Kdybych věděl, že je v domě tolik shabu, určitě bych vás zabil. Nedělejme velký povyk, osobně bych vás zastřelil, kdyby to neudělal někdo jiný," prohlásil Duterte s použitím lokálního názvu pro metamfetamin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme